Hned dva historické zápisy najednou vyrovnal ve čtvrtek hokejový útočník Jaromír Jágr. Současný lídr New Jersey rozhodl o výhře 2:1 v prodloužení na ledě Los Angeles a 690. gólem v kariéře se vyrovnal v historické tabulce střelců NHL devátém Mariu Lemieuxovi. Zároveň se s 121 vítěznými trefami dotáhl na rekord legendárního Gordieho Howea.

"Neměl jsem možnost vidět Wayna Gretzkého, když udělal 200 bodů za sezonu v Edmontonu, ale když jsem přišel do NHL, tak jsem hrál s Mariem Lemieuxem," řekl Jágr novinářům po zápase. A opět ocenil hru svého vzoru, vedle kterého v 90. letech v zámoří v Pittsburghu začínal. 

"Vím, že všechny rekordy drží Wayne, ale pro mě bylo nejlepší, že jsem mohl sledovat Maria. Měl obrovský vliv na to, jak hraju," uvedl jednačtyřicetiletý Jágr, který se společně s Lemieuxem hned na začátku své zámořské kariéry dvakrát radoval z triumfu ve Stanleyově poháru.

Slavný kladenský odchovanec jako obvykle poukázal na to, že oproti kanadské hvězdě odehrál mnohem více zápasů. Jágr v NHL nastoupil zatím k 1413 utkáním, Lemieux jich má o 498 méně.

"Měl jsem štěstí, že jsem ho viděl hrát v době, kdy byl nejlepší. Teď jsem ho dohnal (ve statistikách), ale on odehrál asi o 600 zápasů méně než já. Je to jen číslo. Kdyby toho odehrál tolik co já, tak má už asi 2500 bodů a 900 gólů," řekl Jágr na adresu Lemieuxe, který jako jediný v elitní desítce nejlepších střelců NHL vinou zdravotních potíží neodehrál v základní části alespoň tisíc zápasů.

Zato Howe posouval historické zápisy i ve vysokém věku. "Hrál do padesáti, to mám ještě devět let čas," podotkl s úsměvem Jágr na adresu čtyřnásobného vítěze Stanleyova poháru, který se do NHL vrátil v 51 letech.

Nejsem Terminátor, směje se kladenská hvězda

Jágr si rozhodujícím gólem spravil chuť po vyloučení v úvodu prodloužení za faul na Dustina Browna, který byl rovněž potrestán za filmování. "Takovou sílu nemám. Chytil jsem ho a trochu ho přidržel, ale nejsem Terminátor," komentoval český hokejista verdikt rozhodčích.

"On má pořádnou sílu. Myslím, že to trochu přihrál. Přál bych si být takový silák," prohlásil Jágr, jenž skóroval 13 sekund po návratu z trestné lavice. Devátým gólem v sezoně si upevnil pozici nejproduktivnějšího hráče New Jersey v sezoně.

Devils vyhráli přesto, že vyslali na branku jen 15 střel, zatímco jejich gólman Cory Schneider čelil 35 pokusům. Jágr měl však jasno v tom, zda byla výhra hostů zasloužená. "Když jsme jako kluci prohráli a já doma říkal, že jsme hráli dobře, táta mi povídal: Nejsi krasobruslař, nedostaneš body za to, že dobře vypadáš. Musíš dávat góly. Bylo to šťastné vítězství, ale každopádně ho bereme," prohlásil.

Hokejka do Síně slávy? Ani náhodou, budu s ní dál hrát

Přesně sedm let poté, co Jágr překonal bilanci Fina Jarriho Kurriho a stal nejlepším evropským střelcem v historii NHL, si český útočník vylepšil i postavení nejlepšího střelce branek v prodloužení. Momentálně jich má na kontě osmnáct. Druhý Švéd Mats Sundin dal o tři méně. Z aktivních hráčů Jágrovu bilanci ohrožují spoluhráč Patrik Eliáš (15) a ruský kanonýr Washingtonu Alexandr Ovečkin (13).

Navzdory tomu, že svou hokejkou ze čtvrtečního zápasu vyrovnal dva historické zápisy, nehodlá ji Jágr posílat do Síně slávy v Torontu. "Budu ji potřebovat v příštím utkání. Je to dost dobrá hokejka, přinesla mi štěstí," řekl.

Související