Měnová intervence ČNB pomůže těm nejchudším, kteří nemůžou spořit. A také zaměstnancům, říká šéf centrálních bankéřů Miroslav Singer.

V rozhovoru mimo jiné vysvětluje, proč Česká národní banka k razantnímu kroku přistoupila právě teď.

Překvapilo vás, jak veřejnost i odborníci reagovali na spuštění intervencí? ČNB následně velmi zintenzivnila komunikaci, a porušila dokonce tradiční embargo na vyjadřování.

Překvapila mě úroveň debat, kdy se i odborníci divili, že měnová politika vytváří vítěze a poražené. Přece i její nezměna vytváří vítěze a poražené! Znovu vysvětlujeme, proč je inflační cíl dvouprocentní. Mysleli jsme si, že tohle už je za námi.

Takže kdo je vítěz, kdo poražený?

Vítěz je zaměstnanec. Ten, kdo žije z úspor nebo z renty, což není velká část společnosti, mezi vítěze nepatří. Nezapomeňte, že pokles cen nejvíce poškozuje nejchudší. To nejsou lidé, kteří mají úspory. Mají příjem od zaměstnavatele nebo jsou na dávkách a mají dluhy.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru