V sále pražského Divadla Archa se ve středu večer rozdávaly ceny Křišťálová Lupa 2013. V soutěži serveru Lupa.cz, která hodnotí projekty na českém internetu, rozhoduje veřejnost i odborná porota v celkem čtrnácti kategoriích.

Jednu z cen, za Obsahovou inspiraci, získala datová žurnalistika IHNED.cz vydavatelství Economia a.s. Cenu za redakci převzali Petr Kočí, Jan Boček, Jan Cibulka a bývalá šéfredaktorka serveru Lucie Tvarůžková. Právě za jejího působení data tým vznikl. 

Osobností českého internetu se stal učitel a novinář Petr Koubský, který se zaměřuje především na IT byznys.

Projektem roku 2013 je pořad Peklo na talíři na Stream.cz, který popularizuje problematiku kvality jídla a praktiky jejich výrobců a distributorů.

Cena za internetové zpravodajství putovala i letos – poosmé – serveru iDNES.cz.

Data IHNED.cz se soustředí na tři témata: pátrání v originálních datech a tvorba vlastních vizualizací, spolupráce s komunitou, která kauzy v datech hledá, a na otevřená data ve veřejné správě.

"Abychom trochu lépe porozuměli světu, v němž žijeme, potřebujeme porozumět i digitálním datům, která na každém kroku vytváříme a která se na nás zároveň ze všech stran valí," vysvětluje člen týmu Petr Kočí .

Do soutěže letos nominovalo projekty více než 19,5 tisíce lidí, což je podle organizátorů nárůst o 30 procent oproti předcházejícímu ročníku.

Kromě datové žurnalistiky na IHNED.cz si ceny odnesli zástupci webu Stream.cz v kategorii Nástroje a služby, jedničkou internetového Zpravodajství je opět iDNES.cz, vítězem Marketingové inspirace je kampaň Karel na Hrad, cenu za Globální projekty českých tvůrců získal apiary.io, v Internetovém obchodování vítězí heureka.cz, E-commerce inspirací za rok 2013 se stává damejidlo.cz, cena Mobilní služba míří na mapy.cz, v kategorii Zájmové weby zvítězilo PekloNaTaliri.cz, nejlepší Veřejně prospěšnou službou byly vyhlášeny potravinynapranyri.cz, cenu One(wo)man show si odnesl originální komiks o české historii viděné současnýma očima OPRÁSKI SČESKÍ HISTORJE.

Anticenu si letos odneslo ministerstvo dopravy za monopol na data o jízdních řádech. Mluvčí resortu při přebírání ceny oznámil, že tento monopol od nového roku skončí.

Wi-fi při přenosu zkolabovala

Organizátoři chtěli letos předávat internetové ceny v přímém přenosu na své internetové stránce. Po necelé půlhodině však slabé spojení přes wi-fi zkolabovalo, část přenosu tak byla dostupná pouze na twitteru.

Křišťálová Lupa - Cena českého Internetu je čtenářská anketa zpravodajského serveru Lupa.cz, jejímž úkolem je najít nejzajímavější projekty a služby na českém internetu. První ročník se uskutečnil v roce 2006, kdy byl projektem roku vyhlášen server aktualne.cz.

Související