Nová akvizice bývalého člena skupiny PPF Jiřího Šmejce si oproti loňsku výrazně pohoršila. Řecká sázková společnost OPAP vydělala ve třetím čtvrtletí 44,4 milionu eur – tedy v přepočtu zhruba 1,2 miliardy korun.

Oproti stejnému období loni je to pokles o 61 procent, nicméně analytici čekali, že výsledek bude ještě horší.

Pro řeckou monopolní firmu to jsou první čtvrtletní hospodářské výsledky od chvíle, kdy nad ní minulý měsíc převzala kontrolu česko-řecká investiční skupina Emma Delta. Vede ji český investor Jiří Šmejc spolu s řeckým podnikatelem Jorgosem Melisanidisem.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpokládali, že čistý zisk meziročně klesne o více než dvě třetiny na 37,5 milionu eur.

Společnost ve stejném období loni vydělala přes 113 milionů eur. Letošní výsledky nepříznivě ovlivňují nové daně, ale také například pokles sázek v této jihoevropské zemi, jejíž ekonomika je už šest let v recesi.

Tržby se zvýšily o 0,7 procenta na 897,6 milionu eur (24,5 miliardy Kč). Je to první čtvrtletní nárůst za tři roky a zároveň podstatně lepší výsledek, než činily odhady analytiků.

Ti počítali s poklesem tržeb o zhruba šest procent. Odhady překonal i takzvaný hrubý zisk z hazardu, což jsou vklady po odečtu výher, ale před zdaněním. Atény na tento zisk na začátku roku uvalily daň 30 procent. Firmě OPAP tento zisk ve čtvrtletí vzrostl o 0,5 procenta.

Společnost zároveň zveřejnila výsledky za prvních devět měsíců roku. Čistý zisk jí meziročně klesl o 70 procent na 111,7 miliardy eur a tržby o více než desetinu na 2,64 miliardy eur.

Monopol do roku 2020

OPAP je v Evropě jednou z největších sázkových firem, které mají akcie na burze. Od řecké vlády má monopol na sportovní sázení do roku 2020 a na loterijní sázky do roku 2030. Vlastní také exkluzivní práva na provozování videoloterijních terminálů.

Skupina Emma Delta dokončila převzetí kontrolního podílu ve společnosti OPAP letos v říjnu. Za třetinový podíl zaplatila 652 milionů eur.

Prodej tohoto podílu byl prvním případem privatizace, kterou po Řecku požaduje v rámci dohody o finanční pomoci Evropská unie a Mezinárodní měnový fond.

Společnost hodlá do konce příštího roku zavést nové stírací losy a videoloterii. Nový generální ředitel Kamil Ziegler poznamenal, že tyto kroky dál podpoří výkonnost firmy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru