Když se kácí les, lítají třísky, praví české přísloví. A když se kácí pověst šampiona Lance Armstronga, mají třísky vpravdě světový rozměr. Bývalý americký cyklista poprvé veřejně obvinil někdejšího šéfa mezinárodní unie UCI Heina Verbruggena, že mu pomáhal s krytím dopingu. V rozhovoru pro list Daily Mail uvedl konkrétní případ z Tour de France v roce 1999.

Na Verbruggenův podnět prý antedatoval lékařský předpis, aby odůvodnil zvýšenou hodnotu kortizonu, kterou u něj odhalil dopingový test. "Hein prostě řekl: 'Tohle je pro mě vážně problém, pro náš sport to je k.o., rok po Festině (dopingová aféra francouzské stáje při Tour 1998). Musíme s něčím přijít.' Tak jsme změnili datum na receptu," prohlásil Armstrong.

Právě v roce 1999 vybojoval první z rekordních sedmi titulů na Tour, o které loni přišel na základě vyšetřování Americké antidopingové agentury (USADA), jež přinesla důkazy o jeho systematickém dopingu. Dvaačtyřicetiletý rodák z Texasu zároveň dostal doživotní zákaz startů.

"Nemám důvod být k nim loajální," řekl na adresu UCI Armstrong, jenž hodlá detailně popsat, jak unie pracovala. "Na odpovídajícím fóru řeknu cokoli, co budou chtít vědět. Nebudu lhát, abych tyhle lidi ochraňoval. Nenávidím je. Hodili mě přes palubu," uvedl Američan.

UCI se loni v říjnu rozhodla nenapadnout verdikt USADA odebrat Armstrongovi všechny tituly z Tour a dát mu doživotní distanc. Tehdejší šéf unie Pat McQuaid, Verbruggenův nástupce, uvedl, že pro Armstronga už není v cyklistice místo.

Verbruggen čelí už dlouho podezření, že se UCI za jeho éry podílela na krytí Armstrongova dopingu. Unii z toho obvinil letos na jaře i prezident Americké antidopingové agentury Travis Tygart, podle kterého UCI od slavného Američana přijímala peníze a pomáhala mu vyhnout se pozitivním testům. Dvaasedmdesátiletý Nizozemec Verbruggen to vždy popíral.