Prodej českého nábytku v tuzemsku vytrvale klesá. Své provozy musela již zavřít řada firem, ostatní se snaží prosadit v zahraničí. Místo západní Evropy chtějí nyní čeští nábytkáři zahájit ofenzivu v jihovýchodní Asii. Příští rok proto otevřou obchodní zastoupení ve Vietnamu.

Od tohoto kroku si slibují, že se jim podaří získat nové trhy v rychle rostoucím regionu. "Soutěžit chceme hlavně s vysoce kvalitním a designovým nábytkem," říká k tomu v rozhovoru Radek Brychta, předseda Klastru českých nábytkářů.

Proč založíte obchodní společnost právě ve Vietnamu?

Provedli jsme rozsáhlý soubor studií zaměřený na Čínu a jihovýchodní Asii. S cílem zjistit, jestli je to vhodný trh pro české nábytkáře. Výsledek studií je, že se máme zaměřit na vývoz a obchodování našich výrobků ve Vietnamu. V Číně je pro nás trh už velmi přehřátý, protože tam jsou velmi silně etablovány francouzské, německé nebo italské firmy. Navíc na rozdíl od Česka jejich politici neustále neprotežují dalajlámu a Tibet, což je v obchodě poznat.

Setkali jste se reálně s tím, že by právě kvůli tomu nevyšla nějaká zakázka?

Bohužel nám to vyčítali například na výstavě, kde jsme měli kontraktační rozhovory s obchodníky. Víme taky, že pokud bude stejně kvalitní například náš a německý výrobek, tak vždycky dají přednost Němcům nebo Francouzům. To proto, že je to doporučení čínské vlády.

Jaké další důvody hrály pro zaměření na Vietnam? 

Vietnam je členem Aseanu, tedy velké bezcelní zóny volného obchodu. Se sídlem v Hanoji můžeme obchodovat nábytek nebo komponenty po celé jihovýchodní Asii. Navíc je přičleněná i Čína. Druhý důvod je, že Vietnam je nám mentalitou daleko bližší než Čína. V Česku žije hodně Vietnamců, kteří mluví česky a stejně tak i ve Vietnamu žije velká komunita lidí, kteří mluví česky. Díky tomu nebudou tak velké komunikační problémy jako v Číně, kde je problém i s angličtinou.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se