Devizové intervence zahájené Českou národní bankou minulý čtvrtek mají urychlit růst ekonomiky i inflace v příštím roce. Vyplývá to ze Zprávy o inflaci zveřejněné dnes centrální bankou. Zatímco podle základního scénáře by ekonomika příští rok rostla o 1,5 procenta a inflace byla ve čtvrtém čtvrtletí 1,2 procenta, alternativní scénář s využitím intervencí počítá s růstem ekonomiky v roce 2014 o 2,1 procenta a inflací 2,2 procenta.

Zpráva přichází den poté, co Český statistický úřad zveřejnil nepříznivé výsledky HDP za letošní třetí čtvrtletí. Mezikvartálně totiž česká ekonomika o půl procenta poklesla

"Oslabení kurzu pomůže k urychlení návratu inflace k dvouprocentnímu inflačnímu cíli ČNB a zvyšuje se také pravděpodobnost a robustnost očekávaného opuštění nulových měnověpolitických úrokových sazeb v delší budoucnosti," uvedla ČNB. 

Tuto argumentaci použila ČNB již v úterý na semináři, kde se snažila svou strategii intervencí vysvětlit.

V pátek byl ale zveřejněn i zápis z minulého čtvrtka, kdy rada o intervencích rozhodovala. I z jeho parafrázovaného znění je jasné, že samotní členové rady si uvědomovali i rizika a odvrácenou stranu svého kroku.

Kromě  toho, že "bylo uvedeno, že kumulativní dopad uvolnění měnových podmínek prostřednictvím kurzu je jednoznačně pozitivní", totiž zazněl i názor, že nárůst inflace v důsledku intervencí může mít negativní dopad na vývoj reálných mezd a nárůst dovozních cen povede k poklesu kupní síly domácností.

Podle ČNB bude ale v dlouhodobějším výhledu poptávka domácností naopak posílena. Má totiž být ve zvýšené míře přesměrována k domácímu zboží a službám, a navíc podpořena nižšími reálnými úrokovými sazbami v důsledku zvýšených inflačních očekávání.

"Zároveň slabší kurz podporuje český vývoz, a tím roste konkurenceschopnost podniků i jejich ochota investovat. Oživení výroby následně přispívá k nárůstu zaměstnanosti a mezd, což v delším období zvyšuje kupní sílu domácností a jejich spotřebu," uvedla ČNB ve Zprávě o inflaci. 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru