V neděli v Kodani skončí festival dokumentátních filmů CPH:DOX, který za jedenáct let své existence nabral na síle.

Hlavní téma letos zní Everything Is Under Control (Vše je pod kontrolou) a nabídne hlavně čísnké dokumenty, protože se na programu podílel umělec a disident Aj Wej-wej. Svůj vlastní dokument uvedl videozprávou, bez pasu nemohl přijet osobně.

V rámci festivalu probíhají i workshopy s režiséry nebo konference na téma Svět 2.0. V hlavní soutěži se představuje čtrnáct filmů, mezi nimi i Velká noc, kterou natočil český režisér Petr Hátle. "Hned jsem věděla, že ten film má velký potenciál," říká ředitelka festivalu Tine Fischerová.

Letošním hostujícím kurátorem je Aj Wej-wej. Jak probíhala vaše spolupráce?

Když jsme ho navštívili v Pekingu, okamžitě řekl, že do toho s radostí půjde. Sestavil zajímavý program, který reflektuje vztah mezi umělcem a politickou situací, respektive mocí. Jako celek jeho výběr dobře funguje.

Ve světové premiéře tady Aj Wej-wej představil i vlastní dokument Stay Home!.

Měla to být jeho první zahraniční cesta mimo Čínu od uvěznění před dvěma lety. Momentálně ale nevlastní pas, takže svůj dokument uvedl pouze skrze video zprávu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.