Je to skoro jako s dítětem. Svěřit rodinnou firmu někomu cizímu bolí. Jenže přibývá majitelů a zakladatelů firem, kteří si uvědomují, že firma už přerostla jejich manažerské schopnosti nebo si své "odsloužili" a rádi by si užívali penze. A nebo chtějí dělat něco nového, ale ne vždy mají potomky, kteří by mohli řízení podniku převzít. 

"Mnohdy jsou navíc i firmy podobně jako potomci ve fázi, kdy procházejí různými cykly vývoje a v určitých fázích musí dělat velké změny, aby si udržely konkurenceschopnost a mohly se dál rozvíjet," říká David Krajíček, který se zabývá manažerským poradenstvím pro rodinné firmy.

Stává se, že náročnost řízení firmy přeroste i své zakladatele, a pak přichází čas na hledání profesionálních manažerů zvenčí. "Je to velmi citlivá záležitost. Přirovnat se dá k tomu, když hledáte chůvu pro své dítě," dodává Krajíček.

Podnikatelů, kteří ale hledají své nástupce, nebo vidí, že k dalšímu rozvoji potřebují odborníky se zkušenostmi z jiného prostředí, přibývá. 

Práce pro rodinné firmy je přitom velmi specifická. "Je to něco zcela jiného než práce pro velké korporace. Pracovali jsme s HR manažery, generálními řediteli, kteří často nenesli odpovědnost za svá rozhodnutí a to se odráželo v mnoha aspektech. Na druhou stranu, nedávno jsme dokončili projekt pro globálního výrobce technologie z oblasti robotické chirurgie, který je kotován na burze NASDAQ, a byla to skvělá spolupráce. Vše je o lidech na správném místě," vysvětluje Krajíček, proč se zaměřil právě na firmy s privátní vlastnickou strukturou.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru