Poslední vypořádání majetku po Sazce, kterou předloni společně převzaly investiční skupiny KKCG a PPF, je u konce. Většinový akciový balík v majiteli O2 areny, společnosti Bestsport, získala PPF Petra Kellnera. Rozhodující podíl jí má podle předem domluvených pravidel odprodat KKCG dalšího českého miliardáře Karla Komárka. Ten vlastní samotnou sázkovou kancelář Sazka.

O tom, že nejmodernější a největší pražskou víceúčelovou arénu ovládne právě PPF, jako první informoval server Aktuálně.cz.

V úterý večer obchod potvrdili i zástupci KKCG. "Investiční skupina KKCG informuje, že prodala svůj 50% podíl ve společnosti Lindus Services Limited skupině PPF. Cena ani další podrobnosti transakce nebudou zveřejněny," prohlásil mluvčí KKCG Dan Plovajko.

"Prodej našeho podílu skupině PPF vnímáme jako velmi dobře zhodnocenou investici," dodal ještě chief investment officer KKCG Pavel Šaroch.

O symbol někdejšího loterijního impéria, ale zároveň připomínku s ostudou odloženého hokejového mistrovství světa se utkali oba investoři na konci října formou "obálkového rozstřelu". Stručně řečeno šlo o to, že zástupci obou akcionářů napsali do obálky částku, kterou za odkoupení konkurenčního podílu nabízejí. Kdo napsal větší cifru, tomu za tento obnos náleží podíl toho druhého.

Podle informací Hospodářských novin větší částku původně nabídla PPF. KKCG, která o halu stála, chtěla ale dále jednat. Tato jednání skončila až nyní v úterý. Výsledkem je, že původní obálkovou cenu PPF ani později KKCG nepřebila.

Technicky se oba hráči utkali o ovládnutí kyperské společnosti Lindus, která drží 86% podíl v Bestsport. Doteď v ní jak PPF, tak KKCG držely po padesáti procentech.

Částka, kterou PPF Komárkově firmě zaplatí, zveřejněna nebyla. Na základě ocenění PPF se její přibližný odhad pohybuje pod půlmiliardou korun. Podle letošní pololetní konsolidované účetní uzávěrky totiž samotná PPF ohodnocuje svůj poloviční podíl v Lindusu, tedy 43procentní podíl v Bestsport, částkou 18 milionů eur (v přepočtu podle aktuálního kurzu 462 milionů korun).

Kromě akciové společnosti Bestsport patří ale pod kyperskou firmu Lindus i pohledávky, které Komárek s Kellnerem letos odkoupili od věřitelů Sazky.

O2 arena loni vydělala 100 milionů korun

A co za přibližně půl miliardy PPF získala? Ačkoli se jedná o budovu, kterou zná v Česku téměř každý, v porovnání s ostatními akvizicemi PPF se řadí mezi ty menší. Za loňský rok podle předsedy dozorčí rady společnosti Bestsport Arena (která O2 arenu provozuje) Richarda Benýška vydělala aréna 100 milionů korun. Tržby společnosti byly 400 milionů korun.

Pro srovnání: největší a zároveň jedna z nejčerstvějších akvizic PPF – česká Telefónica – vydělala za loňský rok 67krát víc. 

Samotnou Sazku získaly v roce 2011 v insolvenci právě PPF a KKCG, když ji společně vysoutěžily za 3,8 miliardy korun. Následné vypořádání dopadlo v obráceném gardu než aktuální "rozstřel" o někdejší Sazka arenu.

Před rokem totiž ze Sazky PPF odešla, když svůj poloviční podíl odprodala KKCG. Částku tehdy nechtěla ani jedna ze stran zveřejnit, později z účetních dokumentů PPF vyplynulo, že Komárkova společnost té Kellnerově zaplatila 5,26 miliardy korun.

Právě díky ovládnutí Sazky se Komárek s Kellnerem dostali i k O2 areně. Jejího vlastníka, společnost Bestsport, totiž v konkurzu ovládli v září loňského roku také jeho věřitelé. Největším z nich byla "nová" Sazka, kterou v tu dobu už vlastnila PPF s KKCG.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru