Než se Výstaviště v pražských Holešovicích stane plnohodnotným komerčním areálem, čeká ho náročná přestavba. Podle pracovního materiálu, který má IHNED.cz k dispozici, vyjde jeho obnova téměř na jeden a půl miliardy korun.

Prostor založený roku 1891 v posledních letech očividně chátrá a jeho ekonomická síla uvadá. Na konci příštího roku skončí smlouva dlouholetému nájemci, slovenské společnosti Incheba Praha, s níž se politici nedokázali dohodnout na investicích do budov a prostranství.

Výstaviště převezme do správy jeho majitel, hlavní město Praha, a postupně do něj bude investovat. Speciální magistrátní komise v pondělí schvaluje výše zmíněný materiál, který vytvořili experti z Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Brzy o tomto projektu budou hlasovat také pražští zastupitelé.

Plán počítá mimo jiné s opravou požárem poškozeného Průmyslového paláce za bezmála 944 milionů korun a postupnou demolicí chátrajících Křižíkových pavilonů z 90. let minulého století.

Jednoznačným záměrem je, po převzetí holešovického Výstaviště ze soukromých rukou, vytvořit do několika let místo, které nebude potřebovat dotace z veřejných peněz. Politici počítají s ročními tržbami v řádech stovek milionů korun.

Výstaviště v pražských Holešovicích"Výstaviště má předpoklady stát se ekonomicky fungující, soběstačnou jednotkou a významným cílem v Praze," stojí ve schvalovaném materiálu. Podrobný byznys plán, který by počítal například s výnosy z jednotlivých akcí, zatím ale představitelé města nemají.

Současná smlouva s Inchebou zajišťuje městu příjem 60 milionů z nájemného. Pro lepší představu: společnost například v roce 2007 utržila na holešovickém Výstavišti 337 milionů korun.

Středobodem vize městských plánovačů je znovuoživení secesního Průmyslového paláce. Po ničivém požáru z roku 2008 mu chybí levé křídlo. Stejně tak ale secesní památka nutně potřebuje i úpravy dalších prostor, které zastaraly.

Praha může použít i 280 milionů, které získala v rámci mimosoudní dohody se společností Incheba. Několik let s ní vedla spor o to, kdo nese za požár odpovědnost.

Křižíkovy pavilony čeká demolice

Původní návrhy počítaly s tím, že vzkříšení paláce bude stát kolem tří miliard. Současná vize počítá ani ne s miliardou.

Otázkou samozřejmě je, jak si se zadáním (a cenou) poradí projektant, kterého zástupci hlavního města vyberou v otevřeném výběrovém řízení. Pokud vše půjde hladce, přestavba budovy začne za dva roky.

Moderní podoba Průmyslového paláce počítá s multifunkčním prostorem, jehož "hlavní činnost by byla soustředěna na konání kongresů, výstav a společenských a sportovních akcí", píší autoři studie o Výstavišti.

Velmi pravděpodobně už nebudKřižíkovy pavilony na pražském Výstavištiou mít v areálu místo čtyři Křižíkovy pavilony z roku 1991 (na snímku), které obklopují stejnojmennou fontánu. Pro výstavy, veletrhy či jiné akce dnes slouží převážně jen dva z nich a dlouhodobá koncepce počítá s jejich postupnou demolicí.

"Křižíkovy pavilony jsou za hranicí morální i technické životnosti jako dočasné stavby realizované před více než dvaceti lety," stojí v plánu expertů Institutu plánování a rozvoje.

Vydělávat budou festivaly a koncerty

Z části tak uvolní místo takzvané open air zóně, která bude ve střední části areálu, právě za Křižíkovými pavilony. Koncerty a hudební festivaly by se totiž v budoucnu měly stát důležitou součástí příjmů holešovického Výstaviště.

Zatím se tam podobné akce konají jen nárazově. V budoucnu chtějí pražští politici motivovat hudební promotéry například tím, že jim na akce v této lokalitě poskytnou granty.

"Další výhodou je oplocení areálu. Pořadatelé nemusí platit za mobilní plot," říká radní pro kulturu Václav Novotný, do jehož působnosti problematika Výstaviště spadá.

Právě oplocení by v jiných částech Výstaviště mělo naopak mizet. Především proto, aby neodrazovalo například návštěvníky přilehlé obory Stromovka, aby do areálu zašli například na oběd nebo na beach volejbal.

"Odstraněním plotu chceme lidi přilákat, aby měli chuť přijít a utrácet," vysvětluje radní Novotný.

Na současnou podobu holešovického Výstaviště se podívejte níže (zdroj: www.incheba.cz)

Plán Výstaviště Praha

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru