Nejbližší hodiny a dny můžou vést k proměně českého telekomunikačního trhu. Ten, komu se podaří získat uvolněná frekvenční pásma pro mobilní podnikání, bude mít sílu nabídnout zákazníkům neokoukané zboží. Nové služby i nové ceny.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v pondělí zahajuje aukci vysokorychlostních mobilních sítí LTE. Zájemců je pět.

Uspět chtějí všichni tři stávající operátoři T-Mobile, Telefónica a Vodafone. S nimi i dva ambiciózní nováčci: Tasciane miliardáře Karla Komárka a Revolution Mobile patřící bývalému manažerovi skupiny PPF Tomáši Budníkovi.

Jen málokdo si troufá odhadnout, co aukce přinese. Taktika soupeřících firem je přísně tajná a nikdo tak pochopitelně nemluví o tom, jak by mohl uspět a jak chystá s nabytými frekvencemi naložit.

"Vzhledem k tomu, že se dá vymyslet několik scénářů, tak se na tuto otázku neodpovídá jednoduše. Dokážu si představit lítý boj o každý kmitočet, ale i relativně hladší průběh a faktickou hrou jen o jeden kmitočet," zamýšlí se nad přetahovanou analytik Milan Vaníček ze společnosti Atlantik.

Startovací čára: téměř 9 miliard

Alespoň základní fakta jsou daná a jasná. Lidé z ČTÚ vyhlásili soutěž o tři pásma 800, 1800 a 2600 MHz uvolněná díky úspěšnému přechodu z analogového na digitální televizní vysílání. Souhrnná vyvolávací cena za tato pásma je 8,72 miliardy korun.

Na jakou částku budou zájemci ochotni při aukci jít, se dopředu dá jen těžko odhadovat. Ať už půjde o deset, dvanáct či patnáct miliard korun, stanou se tyto peníze vítanou součástí příjmů státního rozpočtu.

O stížnostech na podmínky aukce čtěte více:

Státní telekomunikační úřad také doufá, že kromě přilepšení pro českou pokladnu probudí i novou konkurenci na tuzemském trhu. Tomu však znalci trhu příliš nevěří. Ceny pro řadu uživatelů mobilních telefonů klesly už zavedením neomezených tarifů na jaře tohoto roku. To už byl na české poměry dost velký třesk.

Navíc by nový hráč (pokud uspěje Revolution Mobile nebo Tasciane) musel kromě miliard za frekvence investovat také do lidí a marketingových strategií, což jsou nemalé výdaje, které si nemůže každý dovolit.

Čtvrtého operátora by také čekal souboj se zavedenou trojkou, která po zmíněném zavedení neomezených tarifů nemá chuť na další ústupky v cenových tarifech.

Co přinese prodej Telefóniky

"Nový hráč sice může být plnohodnotnou konkurencí, ale neočekávám velkou revoluci," hodnotí střídmě analytik Milan Vaníček možnost, že by čtvrtý operátor přinesl významné změny v nabídce tarifů.

Není také zřejmé, jak s aukcí zamává čerstvá akvizice investiční skupiny PPF, která si koupila českou Telefóniku. Kvůli tomuto obchodu Kellnerovi lidé z aukce odstoupili, ale zároveň se do ní vrací jakožto budoucí majitelé jednoho z operátorů.

"Z mého pohledu to mění míru agresivity potencionálního nového hráče. Pokud by PPF nekoupila Telefóniku CR očekával bych od ni větší dravost," míní Vaníček.

Zároveň se dá jen těžko odhadovat vliv PPF na společnost Revolution Mobile, kterou ovládá bývalý manažer skupiny.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru