Proti nízké inflaci začala ostře bojovat Česká národní banka. Výraznými devizovými intervencemi oslabila ČNB na konci minulého týdne českou měnu na hodnotu okolo 27 korun za euro. 

V říjnu míra cenové hladiny podle očekávání odborníků totiž dál klesala až na hodnotu pod jedním procentem. Přesto se ekonomové rozcházejí v názoru na to, jestli krok ČNB, jejíž inflační cíl je na dvou procentech, je správný. 

Oslabení koruny podpoří sice exportéry, ti mají ale nasmlouvané na delší dobu ceny na silnější korunu. Efekt tak přijde se zpožděním. Na druhou stranu se dá očekávat zdražení dováženého zboží a utlumení slabé domácí poptávky.

Je inflace v tuzemsku skutečně mimořádně nízká a je potřeba jí pomoci oslabením koruny? Jaký bude mít vliv na českou ekonomiku výrazná měnová intervence ČNB? Je skutečně krok ČNB tak nepříjemnou zprávou a destabilizací situace, jak namítají někteří kritici?

V on-line rozhovoru jste se ptali na inflaci i měnovou intervenci ČNB a její dopady analytika Home Credit Michala Kozuba.  

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru