V Česku se letos urodilo zhruba o pětinu méně brambor než před rokem. Podle odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) zemědělci a zahrádkáři celkově sklidili 637 484 tun brambor, nejméně od dvacátých let minulého století, odkdy se údaj sleduje.

Farmářské ceny brambor se ustálily na šesti až sedmi korunách za kilogram. V příštích týdnech nepředpokládají bramboráři výrazné změny cen. Informace prezentoval Ústřední bramborářský svaz ČR.

Pokles produkce souvisí zejména s dlouhodobým poklesem pěstební plochy brambor v Česku. Plocha, na níž farmáři vysázeli brambory, letos meziročně klesla o necelá dvě procenta na 23 205 hektarů, sklizeno z nich bylo 528 000 tun brambor. V roce 2012 byl meziroční pokles takřka jedenáctiprocentní.

Rozloha záhonů a polí, na nichž pěstují brambory domácnosti, je odhadována na 6200 hektarů, dlouhodobě se také snižuje.

Údaje o letošní produkci zpřesňují také vyspělé bramborářské země. Je podle nich zřejmé, že staré členské země Evropské unie vykážou přes mírný propad v Německu vyšší produkci brambor než v roce 2012. Výkupní cena brambor v Německu minulý týden posílila na zhruba sedm korun.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Kvalita hlíz se zhoršuje

Zatímco počátkem 90. let se roční úroda brambor v ČR ještě dostala i nad dva miliony tun, loni jich už zemědělci sklidili pouze 661 800 tun. Letošní úroda zemědělských podniků se poprvé dostane pod 600 000 tun. Horší je i kvalita hlíz.

Česko již několik let není v bramborách soběstačné. Domácí produkce pokrývá zhruba 85 tuzemské spotřeby brambor.

Celkově bude letos zřejmě dovezeno méně brambor než loni, protože vzhledem k vyšším spotřebitelským cenám klesne jejich spotřeba. Procentně se tak dovozy zřejmě znovu přiblíží 15 procentům spotřeby.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru