Míra nezaměstnanosti v Česku v říjnu zůstala na zářijových 7,6 procenta. Úřad práce evidoval přes 556 tisíc uchazečů o zaměstnání. Horší zprávu představují údaje o volných pracovních místech, těch ubylo a je jich méně než 40 tisíc. Uvedlo to ministerstvo práce a sociálních věcí.

Takové výsledky analytici očekávali. "Dobrou zprávou je pokles počtu nezaměstnaných, ale kazí ji fakt, že firmy stále nevytvářejí dostatečný počet pracovních míst. Míra nezaměstnanosti tak podle mých očekávání do konce letošního roku neklesne, a stejně tak ani v průběhu první poloviny roku 2014," říká Libor Stodola, odborník na řízení lidských zdrojů firmy PwC ČR.

Podobně to vidí také ekonom ČSOB Petr Dufek. "Ekonomika už vybředla z recese, avšak trh práce tento fakt ještě v podstatě nezaregistroval. V první fázi díky oživení v průmyslu firmy přestanou propouštět a teprve následně se začnou ve větší míře objevovat nová pracovní místa. S tím ovšem můžeme počítat teprve až v průběhu příštího roku," říká Dufek. 

Mezitím ale ještě do konce roku míra nezaměstnanosti podle odborníků stoupne. "Nezaměstnanost díky ukončování sezonních prací poroste do konce roku a kulminovat by měla na začátku roku příštího, kdy lze očekávat míru nezaměstnanosti přesahující osm procent," dodává analytik Akcenty Miroslav Novák. 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Ačkoli situace na trhu práce není pro uchazeče ideální, ani firmy ale nejásají nad tím, že by si mohly vybírat. Jak upozorňuje analytik Home Credit Michal Kozub, český trh práce stále trápí velký rozdíl mezi tím, jaké pozice jsou poptávané a co nabízejí samotní uchazeči. 

To potvrzují i podnikatelé. "Mezi nejvýznamnější problémy na trhu práce patří v současné době nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Vycházím z toho, že na asistentku se nám přihlásí více než sto uchazečů, zatímco na specialistu vývoje nebo technického pracovníka cca 25 uchazečů," říká k tomu podnikatel Stanislav Bernard. 

Nejzřetelnější rozpor mezi poptávkou na pracovním trhu a možnostmi uchazečů je vidět ve strojírenství nebo u profesí jako zámečník či svářeč.

Na podporu nových pracovních míst se zaměřilo ministerstvo práce a sociálních věcí. To nově plánuje zvýšit podporu na vytvoření jednoho pracovního místa v Moravskoslezském a Ústeckém kraji z 50 tisíc na 200 tisíc korun. Zvýšená podpora by měla začít fungovat nejpozději od března příštího roku. 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru