Znalostní ekonomika, vysoká přidaná hodnota nebo konkurenceschopnost jsou magická slova politiků. Tím trikem, jak toho dosáhnout, pak má být podpora vědy a výzkumu ve firmách. Dosáhnout na ni ale bývá pro mnohé z nich poměrně obtížné.

Na vině je podle diskutujících na fóru Byznys Online pořádaném Hospodářskými novinami a Deloitte Academy administrativní náročnost a nejistota ohledně výkladu pravidel.

Častější spolupráci mezi vědci a podniky pak brání negativní stereotypy, které si vůči sobě akademici a podnikatelé vypěstovali.

Deloitte Academy modre

Jen za loňský rok firmy vydaly na výzkum 44 miliard korun. Samotný český stát pak na dotacích přidal dalších více než 26 miliard.

"Z nich ale polovinu spolkne provoz institucí. Projekty pak soutěží o zbývajících 13 miliard korun," vypočítává například předsedkyně Technologické agentury České republiky Rút Bízková.

Vyšší daně pro vysokopříjmové inovativní ekonomice škodí, zaznělo v debatě HN
Debata HN a Academy Deloitte o financování a úsporách ve výzkumu a vývoji.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru