Velmi očekávaná. A podle všeho i velmi úspěšná. Tak se hned první den svého obchodování jeví primární emise společnosti Twitter na newyorské burze cenných papírů. Tedy poskytovatele služby, kterou sice používá na čtvrt miliardy lidí, ale která zatím svého majitele nedovedla dostat k zisku. 

Shakespearovský herec Sir Patrick Stewart zazvonil na zvonec, sama sociální síť tweetla #Ring! a dlouho se nic nedělo. Pak to ale začalo.

Stanovenou vstupní cenu 26 dolarů za kus se akciím povedlo už při prvním obchodu překonat o více než sedmdesát procent.

Hned první nákup v hodnotě 45,10 dolaru za kus tak ohodnotil tržní kapitalizaci ztrátové společnosti na 32,4 miliardy dolarů. 

Virtuálně se tak dolarovým miliardářem nestal pouze spoluzakladatel Evan Williams s 10% podílem, ale i jeho kolega Jack Dorsey, který drží podle BBC 4% podíl.

Ačkoli se na chvíli hodnota akcií obchodovaných pod zkratkou TWTR vyšplhala na 50 dolarů za kus, přibližně po hodině od prvního obchodu se ustálila okolo hodnoty 45 dolarů. To samo o sobě znamená nárůst 75 %.

Na dlouho očekávaný vstup nereagoval v superlativech pouze samotný trh, ale i někteří jeho členové. Jak citoval ve svém on-line přenosu web CNBC svého někdejšího editora a nynějšího místopředsedu banky Morgan Stanleyho Garyho Kaminskiho, nebylo při otevíracím zvonci v sále k hnutí. "Takto přeplněný plac (floor) jsem neviděl od krachu v roce 1987," komentoval Kaminski doslova.

Další, tentokrát současný, komentátor CNBC Carl Quintanilla ve svém tweetu o Twiteru ale krotí nadšení a předpovídá, že se hodnota akcií v blízké době ustálí na hodnotě 30 dolarů za kus. "Nepřekvapí mě, pokud za rok bude mít TWTR hodnotu 60 dolarů. Ale myslím si, že může v nejbližší době spíše spadnout na 30," nechává si alibisticky prostor pro "korekci".

Twitter ve středu stanovil emisní cenu na 26 dolarů za akcii. Tato hodnota se pohybovala dokonce nad  ohlášeným rozpětím 23 až 26 dolarů za kus. To původní přitom bylo jenom 17 až 20 dolarů. Vstup na burzu tak firmě měl podle původních plánů přinést až 1,8 miliardy dolarů, tedy v přepočtu 34 miliardy korun. 

Názory investorů na tuto investici ale nejsou vůbec jednoznačné. Twitter zatím i přes kontinuální růst tržeb nikdy nedosáhl zisku. Na druhou stranu má velký potenciál být "mašinou" na generování peněz.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru