Insolvenční správkyně bývalé farmy Bolka Polívky Petra Hýsková podala v poslední možný den k soudu návrh na vyhlášení osobního bankrotu herce Boleslava Polívky. Udělala to proto, že herec v minulých měsících úmyslně snižoval majetkovou hodnotu farmy, a kvůli ochraně věřitelů.

"Udělala jsem to z opatrnosti," řekla Hýsková. O návrhu informovala MF Dnes.

Polívkův právník Miroslav Bartoň prohlásil, že Hýsková uvádí nepravdivé údaje a hodlá po ní požadovat náhradu škody. Polívka se k farmě vůbec veřejně nevyjadřuje.

Hýsková podáním návrhu na osobní bankrot vyhodnotila situaci, když zjistila, že Polívka si vyplácel odměny z tržeb farmy, přestože byla ve ztrátě. Také nejprve zastavil pozemky kolem farmy, které následně prodal příteli Alexandru Seidlovi, čímž podle správkyně snižoval hodnotu majetkové podstaty.

"Dále zcizil nebo zatížil svůj osobní majetek. Například zastavil svůj obchodní podíl v brněnském Divadle Bolka Polívky. A já se tážu proč. Musela jsem přistoupit k návrhu na osobní bankrot," vysvětlila Hýsková.

Návrh podala po vlastním uvážení, aniž by ji k němu tlačil některý z věřitelů. Za farmou totiž zůstaly pohledávky přes 50 milionů korun, zatímco farmu se podařilo vydražit v říjnu za 15 milionů.

"Musela jsem jednat bez emocí, přestože si pana Polívky jako umělce velmi vážím," řekla Hýsková.

Návrh nyní leží na stole středočeského krajského soudu v Praze, protože Polívka má trvalé bydliště v Průhonicích. Nicméně je pravděpodobné, že po výzvě pražského soudu skončí záležitost v Brně, kde se případ řeší od začátku. "Ať rozhodne soud jakkoli, budu vědět, že jsem udělala, co jsem udělat měla," doplnila Hýsková.

Návrh na insolvenci padl již před rokem, podala ji stavební firma Kaláb. Polívka neuhradil faktury za práce na dostavbě hotelu a stavbě wellness centra, na což dostal evropskou dotaci. Věřitelem se tak stala i Regionální rada soudržnosti Jihovýchod, která poskytla mnohamilionovou dotaci. Do konkurzu poslal farmu soud v dubnu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru