Komerční bance (KB) klesl za letošní tři čtvrtletí konsolidovaný čistý zisk připadající na akcionáře banky meziročně o 12,5 procenta na 9,6 miliardy korun.

Aktiva banky stoupla od začátku roku o 2,2 procenta na 804 miliard Kč. Výsledky ve čtvrtek oznámila banka v tiskové zprávě.

Komerční banka vykázala ke konci třetího čtvrtletí meziroční nárůst objemu úvěrů poskytnutých klientům o 2,9 procenta na 475,7 miliardy Kč. Objem vkladů klientů stoupl o 4,8 procenta na 592 miliard Kč.

"Vstup české ekonomiky do fáze růstu se dosud neprojevil výrazným zrychlením růstu objemu úvěrů. Na druhou stranu indikátory důvěry domácností a podniků se zlepšují a my jsme dosáhli vynikajících výsledků u některých úvěrových produktů, jako třeba u hypoték a financování vývozu. Existují náznaky, že podniky připravují nové investice a chuť spotřebitelů si půjčit roste," uvedl generální ředitel banky Albert Le Dirac’h.

I přes nárůst obchodních objemů KB se konsolidované výnosy meziročně snížily o 5,8 procenta na 23,3 miliardy Kč, což bylo ovlivněno několika jednorázovými položkami zaúčtovanými v loňském roce. Pokles výnosů očištěných o jednorázové položky o 3,8 procenta byl způsoben především velmi nízkými tržními úrokovými sazbami.

KB dosáhla dalších úspor provozních výdajů, které poklesly o 1,7 procenta na 9,7 miliardy Kč. Náklady rizika se téměř nezměnily, když mírně klesly o 0,1 procenta na 1,3 miliardy Kč.

Čisté úrokové výnosy klesly o 3,9 procenta na 15,9 miliardy Kč navzdory rostoucímu objemu úvěrů a vkladů.

Čisté výnosy z poplatků a provizí vzrostly o 1,6 procenta na 5,315 miliardy Kč. KB rozvíjela program odměn klientům MojeOdměny, což vedlo ke snížení příjmů z poplatků z vkladových produktů a za transakce. Ve srovnání s loňským rokem skupina zaúčtovala nižší náklady spojené se získáním klientů penzijních fondů.

Čistý zisk z finančních operací klesl o 30,8 procenta na téměř dvě miliardy Kč. Pokles byl způsoben zaúčtováním několika jednorázových položek v loňském roce, hlavně prodeje podílu KB v Českomoravské záruční a rozvojové bance, úpravy portfolia Penzijního fondu KB a prodeje zbývající části řeckých a portugalských státních dluhopisů.

Ke konci září měla samotná banka 1,58 milionu klientů, meziročně o 1,5 procenta méně. Celkový počet poboček v tuzemsku činil 398 a počet bankomatů 715. Akcie banky se obchodují na pražské burze. Hlavním majitelem KB je francouzská Société Générale s podílem 60,4 procenta.

Matka si vede lépe

Zisk francouzské banky Société Générale vzrostl ve třetím čtvrtletí v meziročním srovnání více než pětinásobně, zůstal ale pod očekáváním.  Čistý zisk SG dosáhl v letním čtvrtletí 534 milionů eur (13,8 miliardy Kč). Analytici podle agentury Reuters čekali výsledek kolem 675 milionů eur.

Ve čtvrtek také oznámila výměnu majetkových podílů s dalším předním francouzským finančním ústavem Crédit Agricole a v jejím rámci získá celou makléřskou firmu Newedge.

Société Générale odkoupí od Crédit Agricole jejích 50 % akcií ve společně vlastněné firmě Newedge za 275 milionů eur. Crédit Agricole zase koupí od SG pět procent akcií správce investičních fondů Amundi za 337,5 milionu eur a svůj podíl na něm zvýší na 80 procent.

Obě banky si dnešní transakcí prohlubují své odlišné podnikatelské strategie. Crédit Agricole od finanční krize roku 2008 postupně utlumuje aktivity na poli obchodování na trzích a makléřských služeb a zaměřuje se na tradiční bankovní služby. Société Générale naopak v oblasti investičního bankovnictví expanduje.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru