Zisk čínské společnosti Lenovo Group ve druhém čtvrtletí jejího finančního roku vzrostl meziročně o 36 procent a výrazně překonal odhady. Tržby se pak společnosti zvýšily o 13 % na 9,8 miliardy dolarů.

Společnost se letos stala největším světovým výrobcem osobních počítačů a výbornými výsledky tak podtrhla rostoucí trend. O něm svědčí mimo jiné i to, že výdělky firmy narůstají dvouciferným tempem již více než tři roky za sebou.

Firma Lenovo ve čtvrtek sdělila, že její čistý zisk od června do září dosáhl 219,7 milionu dolarů (4,2 miliardy Kč), přičemž ve stejném období loni vykázala zisk 162 milionů dolarů. Podle agentury Reuters analytici čekali výsledek přibližně kolem dvou set milionů dolarů.

Obecnému trendu propadu prodejů tradičních stolních počítačů a notebooků firma čelí hlavně expanzí na prudce rostoucím poli mobilních přístrojů.

V prodeji stolních počítačů firma zaznamenala meziroční pokles o tři procenta na 2,7 miliardy USD. Notebooků ale prodala za pět miliard dolarů, což bylo o osm procent více než před rokem. Tržby z prodeje mobilních přístrojů vyskočily o 106 procent na 1,5 miliardy USD, což představovalo 15 procent jejích firemních výnosů.

Lenovo ve druhém čtvrtletí kalendářního roku předstihla na světovém trhu osobních počítačů dosavadní jedničku, americkou Hewlett-Packard. Ve třetím čtvrtletí měl čínský výrobce na tomto trhu podle výzkumné firmy IDC šestinový podíl.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru