Schválený návrh novely zákona o veřejném zdravotním pojištění odráží nález Ústavního soudu, který ke konci letošního roku ruší regulační poplatek za lůžkovou péči. Podle Ministerstva zdravotnictví je však nutné, aby alespoň nějaký poplatek zůstal zachován, protože jinak může dojít ke krachu mnoha poskytovatelů zdravotnických služeb:

„Navrhujeme stávající poplatek 100 korun za poplatek v nemocnici, který Ústavní soud ruší, nahradit sumou 60 korun za den pro všechny hospitalizované nad 18 let,“ uvedl premiér Jiří Rusnok. Stávající poplatek znamenal pro nemocnice a další lůžková zařízení příjem ve výši 2,1 miliardy korun za rok, novou úpravou dojde ke snížení na 1,1 miliardy korun. Vláda zároveň požádala, aby Sněmovna novelu přijala již v prvním čtení a nový poplatek by pak mohl začít platit v průběhu února či března.

Kromě toho vláda schválila například tři novely zákonů z dílny Ministerstva obrany. Konkrétně jde o návrh zákona, kterým se mění zákon č. 219/1999 Sb., o ozbrojených silách České republiky, dále návrh zákona, kterým se mění zákon č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání a také návrh zákona, kterým se mění zákon č. 170/2002 Sb., o válečných veteránech.

Vláda dále schválila také program Nová zelená úsporám.

Související