Český průmysl opět ožívá. Po meziročním poklesu v prvních dvou čtvrtletích vzrostla produkce průmyslových podniků ve třetím kvartále o 3,7 procenta, a to zejména díky zahraniční poptávce. Rostou i nové zakázky, hlavně firmám v automobilovém průmyslu. Informoval o tom ve středu Český statistický úřad (ČSÚ).

Česká republika je z hlediska přidané hodnoty nejprůmyslovější zemí Evropy.

"Za první tři čtvrtletí se průmyslová produkce meziročně snížila o 1,5 procenta. Je ale pravděpodobné, že díky aktuálnímu oživení bude celoroční výsledek lepší. Stačí, aby v posledním čtvrtletí produkce mezikvartálně vzrostla přibližně o jedno procento, a celý letošní rok se dostane na úroveň toho předchozího," uvedl vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Jan Ernest.

Průmysl v Česku

Česko je nejprůmyslovější zemí EU, podíl průmyslu na podnikové ekonomice podle přidané hodnoty dosáhl v ČR v roce 2010 46,4 procenta, což je nejvíc v osmadvacítce.

Například ve Velké Británii tento podíl dosáhl 26 procent, v Rakousku 35 procent a na Slovensku 41 procent. Údaj za Německo statistika neuvádí.

V roce 2012 odvětví průmyslu zaměstnávalo 1,2 milionu lidí, vytvořilo přidanou hodnotu ve výši jednoho bilionu korun a celkové tržby průmyslových podniků přesáhly hodnotu pěti bilionů korun.

Český zpracovatelský průmysl se na produkci EU z hlediska přidané hodnoty podílí 1,8 procenta; 59,5 procenta průmyslových podniků, podle výše přidané hodnoty, je v ČR pod zahraniční kontrolou.

Průmysl v ČR dosáhl svého dna ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku a v průběhu letošního roku docházelo k postupnému oživování. K meziročnímu růstu produkce nejvíce přispěla výroba aut, která celkově od začátku roku sice zaznamenala pokles o 0,9 procenta, ale ve třetím čtvrtletí vzrostla o 13,4 procenta.

"Výroba motorových vozidel představuje nejvýznamnější a zároveň i jedno z nejdynamičtějších odvětví zpracovatelského průmyslu. Ve špatných časech sráží produkci dolů, v těch dobrých je naopak největším tahounem. Tuto roli potvrzuje i právě teď," dodal Ernest.

Slabou stránkou tuzemského průmyslu se podle něj stala těžba a dobývání, která společně s výrobou a rozvodem elektřiny a plynu průmyslovou výrobou ve třetím čtvrtletí nejvýznamněji snižovala.

Roste i počet nově uzavřených zakázek. Ten se od počátku roku meziročně zvýšil o 1,3 procenta, v posledním čtvrtletí pak vzrostl o 12,5 procenta. Růst táhnou hlavně zahraniční objednávky, jejich hodnota se od počátku roku zvýšila o 2,1 procenta. V třetím kvartále už ale o 14,9 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru