Aktivní hra, nasazení a zodpovědná obrana, to byly zbraně, se kterými Viktoria Plzeň držela na uzdě Bayern Mnichov v odvetném zápase Ligy mistrů. Bayern přijel do Štruncových sadů s vidinou tříbodového zisku, který by mu zaručil jistotu postupu do osmifinále. Český mistr se ale nevzdal předem a více než hodinu odolával loňskému vítězi soutěže. O výhře Bayernu 1:0 rozhodl útočník Mario Mandžukič v 65. minutě.

Bayern devátým vítězstvím v Lize mistrů po sobě vyrovnal rekord Barcelony a zajistil si postup. Do vyřazovací fáze jde i Manchester City po výhře 5:2 nad CSKA Moskva. Plzeň má stále šanci na třetí místo, na ruský celek ztrácí tři body. V dalším kole se představí 27. listopadu v Manchesteru.

Plzeňský kouč Pavel Vrba zvolil ofenzivnější rozestavení než před dvěma týdny v Mnichově a nasadil stejnou sestavu jako v pátek při ligové výhře 6:1 nad Jabloncem, na levé straně zálohy hrál Ďuriš a na hrotu Tecl. Viktoria začala odvážněji než v Německu, a v úvodu byla dokonce aktivnější. V Mnichově nevystřelila na branku soupeře ani jednou, tentokrát prověřil Neuera už po šesti minutách Ďuriš.

O pět minut později měl první gólovou šanci německý šampion. Götze nabil Schweinsteigerovi a ten přízemní střelou trefil zadní tyč. Bayern sice podle očekávání častěji držel míč, ale Viktoria zdaleka nebránila v tak hlubokém bloku jako v Německu, a navíc vyrážela do brejků.

V polovině první půle nadobro ztratila ostych z favorizovaného soupeře a deset minut před pauzou se dostala do své největší šance. Horváth z levé strany zacentroval do vápna a Kolář hlavičkoval metr nad břevno. Bavorský tým, který v sezoně prohrál jen v na úvod v německém Superpoháru, se zdál zaskočený a poprvé v tomto ročníku Ligy mistrů nešel v poločase do kabin s vedením.

Po změně stran Bayern výrazně přidal. Ve 49. minutě si Lahm narazil s Müllerem, za překonaným Kozáčikem ale zachránil Čišovský. Plzeňské naděje držel Kozáčik, který v 56. minutě vychytal únik Ribéryho ze strany.

Mnichovany nula na kontě děsila, a kouč Guardiola poslal na hřiště čerstvé hráče Martíneze a Mandžukiče. Brzy si mohl gratulovat. Chorvatský kanonýr byl na trávníku šest minut, když ho Západočeši nechali trestuhodně po Lahmově centru volného na zadní tyči a Kozáčik se na jeho hlavičku natahoval marně.

Plzeň zbraně nesložila a suverénně nejlepší výkon sezony korunovala závěrečnou snahou o vyrovnání. Blízko k němu měl v 76. minutě Tecl, jemuž chyběl krok, aby sám před Neuerem zasáhl Petrželovu přihrávku. Pak upadl v souboji s Contentem Ďuriš, ale penalta se nepískala. Plzeňské naděje na bod poté několikrát zachránil Kozáčik, blýskl se především proti Götzemu. Bayern se tak musel o tři body nečekaně strachovat až do konce.

Viktoria Plzeň - Bayern Mnichov 0:1 (0:0)

Branka: 65. Mandžukič. Rozhodčí: Lahoz - Devis, Rodriguez (všichni Šp.). ŽK: Hubník, Kolář, Horváth (všichni Plzeň). Diváci: 11.360.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Procházka, Čišovský, Hubník (75. Řezník) - Hořava, Horváth - Petržela, Kolář, Ďuriš (84. Pospíšil) - Tecl (87. Bakoš). Trenér: Vrba.

Bayern: Neuer - Rafinha, Van Buyten, Contento, Alaba - Lahm - Götze (87. Weiser), Schweinsteiger (59. Martínez), Kroos, Ribéry - Müller (59. Mandžukič). Trenér: Guardiola.

Real zremizoval šlágr v Turíně, PSG klopýtl

Jistotu postupu ze skupiny mají i hráči Manchesteru City a do jarní fáze Ligy mistrů se podívají poprvé v historii. Proti CSKA Moskva zajistil první dvě trefy Agüero, při dalších třech brankách úřadoval Negredo. Kanonýr hostů Doumbia se sice blýskl dvěma zásahy, ale třetí porážku svého týmu v soutěži neodvrátil. CSKA se může soustředit na souboj s Plzní o třetí místo, které zaručí pokračování v jarní fázi Evropské ligy.

Real Madrid prohrával svůj zápas s Juventusem v Turíně po trefě domácího Vidala z penalty, po poločase ho ale postavilo na nohy duo Ronaldo - Bale. Portugalec vyrovnal krátce po poločase, pak se za Real poprvé v prestižní soutěži prosadil i Bale, madridský tým si ale postupovou jistotu neodvezl.

Střelec Llorente z Juventusu (vlevo) v souboji s madridským VaranemFernando Llorente (vlevo) v souboji s Raphaelem Varanem v Lize mistrů

Italským šampionům zařídil remízu útočník Llorente, který se proti svým krajanům prosadil stejně jako před dvěma týdny v Madridu. Juventus bude mít v posledních dvou zápasech co dělat, aby proklouzl dál, ve skupině je zatím na posledním místě a na Kodaň i Galatasaray ztrácí bod. Kodaň dnes doma zdolala Galatasaray 1:0, byť na soupeřovu branku vyslala pouhé dvě střely.

Slavit zatím nemůže ani Paris St. Germain. Poté co v minulém kole jasně zvítězil na hřišti Anderlechtu, je jeho domácí remíza 1:1 s bruselským klubem velkým překvapením. PSG dokonce prohrával, domácí tradičně zachránil útočník Ibrahimovic dvacet minut před koncem.

Manchester United ve skupině A udržel první místo i po bezbrankové remíze v San Sebastianu. Spolehlivý střelec Van Persie ovšem neproměnil penaltu, baskický tým i díky selhání nizozemského reprezentanta má první bod. United vedou o bod před Leverkusenem, který uhrál bezbrankovou remízu v Doněcku. V dresu Šachtaru odehrál celé utkání český záložník Tomáš Hübschman.

Výsledky 4. kola Ligy mistrů:

Skupina A:

Šachtar Doněck - Leverkusen 0:0
Rozhodčí: Collum (Skot.). Diváci: 50 115.

San Sebastian - Manchester United 0:0
Rozhodčí: Rizzoli (It.). ČK: 90. Fellaini (Manchester). Diváci: 30 998.

1. Manchester United 4 2 2 0 6:3 8
2. Leverkusen 4 2 1 1 8:5 7
3. Šachtar Doněck 4 1 2 1 3:5 5
4. San Sebastian 4 0 1 3 1:5 1

Skupina B:

Juventus - Real Madrid 2:2 (1:0)
Branka: 42. Vidal z pen., 65. Llorente - 52. Ronaldo, 59. Bale. Rozhodčí: Webb (Angl.). Diváci: 40 696.

FC Kodaň - Galatasaray Istanbul 1:0 (1:0)
Branka: 6. Braaten. Rozhodčí: Atkinson (Angl.). Diváci: 36 204.

1. Real Madrid 4 3 1 0 14:4 10
2. Galatasaray Istanbul 4 1 1 2 6:10 4
3. FC Kodaň 4 1 1 2 3:8 4
4. Juventus
4 0 3 1 6:7 3

Skupina C:

Paris St. Germain - Anderlecht 1:1 (0:0)
Branky: 70. Ibrahimovic - 68. De Zeeuw. Rozhodčí: Strahonja (Chorv.). ČK: 82. Kljestan (Anderlecht). Diváci: 43 091.

Olympiakos Pireus - Benfica Lisabon 1:0 (1:0)
Branka: 13. Manolas. Rozhodčí: Skomina (Slovin.). Diváci: 31 461.

1. Paris St. Germain 4 3 1 0 13:2 10
2. Olympiakos Pireus 4 2 1 1 6:5 7
3. Benfica Lisabon 4 1 1 2 3:5 4
4. Anderlecht 4 0 1 3 1:11 1

Skupina D:

Branka: 65. Mandžukič. Rozhodčí: Lahoz (Šp.).

Manchester City - CSKA Moskva 5:2 (3:1)
Branky: 30., 51. a 90. Negredo, 3. z pen. a 20. Agüero - 45. a 71. z pen. Doumbia. Rozhodčí: Vellasco Carballo (Šp.). Diváci: 38 512.

City: Pantilimon - Zabaleta, Nastasič, Demichelis, Clichy - Fernandinho (46. Milner), Touré - Nasri (77. Navas), Agüero, Silva (66. Kolarov) - Negredo. Trenér: Pellegrini.

CSKA: Akinfejev - Nababkin, A. Berezuckij, Ignaševič, Ščennikov - Wernblom, Milanov (46. Elm) - Musa (45. Zuber), Honda (79. Vitinho), Tošič - Doumbia. Trenér: Sluckij.

1. Bayern Mnichov 4 4 0 0 12:1 12
2. Manchester City 4 3 0 1 11:6 9
3. CSKA Moskva 4 1 0 3 6:12 3
4. Viktoria Plzeň 4 0 0 4 2:12 0