Nejočekávanější akvizici posledních týdnů oficiálně potvrdil jeden z jejích hlavních aktérů. Skupina PPF oznámila, že se dohodla se španělskou Telefónikou na prodeji většinového podílu v její české dceřinné společnosti.

Za 65,9 procenta ve společnosti - zahrnující rovněž 100 procent ve firmě Telefónica Slovakia - zaplatí PPF 63,6 miliardy korun. To znamená 305,6 korun na akcii.

Včerejší odhady přitom počítaly s vyšší cenou. Například britský deník Financial Times kalkuloval s cenou o miliardu nižší - tedy s 64,6 miliardy korun.

Skupina PPF českého miliardáře Petra Kellnera bude obchod platit jak z vlastního kapitálu (35,5 miliardy korun), tak úvěrem pod vedením Société Générale.

Převzetí kontroly nad společností musí ještě oficiálně potvrdit Evropská komise.

"PPF vidí Telefóniku pravděpodobně jako zdroj zajímavých zisků. Provozní marže společnosti se pohybuje kolem 40 procent, což je velmi zajímavé," komentuje obchod analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík.

Investiční skupina se díky transakci dostává k pěti milionům zákazníků. "Představitelná je spolupráce s firmou Home Credit ze skupiny PPF v podobě přeprodávání produktů. PPF bude pravděpodobně také hledat další prostor k úsporám nákladů," předpokládá Menčík.

Trend pokračuje: Zisky Telefóniky zase klesly

Česká Telefónica pokračuje v postupném ekonomickém propadu. Krátce před očekávaným prodejem zveřejnila čísla za prvních devět měsíců roku, která tento trend potvrdila.

Společnosti meziročně klesl zisk o čtvrtinu na 3,7 miliardy korun. Provozovatel operátora O2 tak kopíruje vývoj loňského roku. Tehdy se zisk Telefóniky CR propadl na 6,7 miliardy korun z 8,7 miliard v roce 2011.

Společnost si pohoršila i ve statistikách tržeb. Konsolidované výnosy se snížily o 5,8 procenta na 35,6 miliardy korun.

"Výsledky celkově hodnotíme neutrálně. Pro akcie je nyní důležitější vývoj jednání mateřské Telefóniky s PPF o prodeji svého 69,4procentního podílu," řekl k výsledků krátce po jejich zveřejnění analytik společnosti PPF Tomáš Tomčány.

Odhad prodejní ceny už včera uvedl britský deník Financial Times. Podle jeho informací zaplatí PPF španělské Telefónice 2,5 miliardy eur, tedy v přepočtu zhruba 64,6 miliardy korun.

Další výzva pro PPF

Pro skupinu PPF je nákup podílu v české Telefónice další investiční výzvou. Její portfolio zahrnuje řadu odvětví od bankovnictví a finančních služeb, přes pojišťovnictví, nemovitosti, oblast energetiky a těžbu nerostů, zemědělství, maloobchodní služby až po biotechnologie.

Působnost PPF sahá ze střední a východní Evropy přes Rusko až do Asie. Skupina vlastní aktiva ve výši zhruba 22,1 miliardy eur.

Telefónica je největší telekomunikační skupina v Česku. Má kolem 5,1 milionu mobilních zákazníků a provozuje 1,4 milionu pevných linek.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru