Pokud je šťastný výherce, kterému číselná kombinace v neděli přiřkla rekordní superjackpot, silnějším kuřákem, měl by zpočátku oslavné doutníky připalovat spíše bankovkami nižších nominálních hodnot. Ze sídla Sazky, kam  dojde se o výhru přihlásit, si totiž odnese maximálně 350 tisíc korun. Více v hotovosti sázková kancelář nevyplácí.

To mu může vystačit na decentnější oslavu v kruhu blízkých, nějakou tu rekreaci, a pokud se (na své nové poměry) uskromní, vyžije bez půjček i následující dva měsíce. To je lhůta, za kterou by mu na účet mělo dorazit i zbývajících 399 554 705 korun, které mu náhodný tip přinesl.

Co si s takovou částkou má počít člověk, který s největší pravděpodobností nebude mít se správou devíticiferných obnosů zkušenosti? Může ji například věnovat městu Chrudim, poblíž kterého tiket vsadil. Rozpočtový výbor tamního zastupitelstva by mu určitě za více než zdvojnásobení ročního rozpočtu poděkoval. Je ale otázka, jak by si ten pocit užil výherce.

IHNED.cz proto oslovil finanční poradce a privátní bankéře ze čtyř v Česku působících institucí a zeptal se jich, co by tápajícímu multimilionáři poradili oni.

Stratég ČSOB: Rozdělit na tři nestejné díly

Po opadnutí euforie by investiční stratég ČSOB Asset Management Aleš Prandstetter výherci doporučil samostudium základních principů práce s penězi. Až nabude určité znalosti, měl by navštívit privátního bankéře či poradce. "Klidně jich může mít i víc," doporučuje analytik ČSOB poprvé, nikoli však naposled diverzifikovat.

Podobně to Prandstetter vidí i se samotnou částkou. Tu radí rozdělit na tři nestejně velké díly. "Osobně bych to viděl kolem 50 milionů korun pro splnění snů, 100 až 150 milionů pro rentu a krátkodobé projekty a zbytek na dlouhodobé projekty," vypočítává Prandstetter. 

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru