Ztrátový kanadský výrobce chytrých telefonů BlackBerry opustil plán nechat se odkoupit jinou společností. Firma dnes uvedla, že místo toho vydá konvertibilní dluhopisy za zhruba miliardu dolarů (asi 19 miliard Kč) a vymění svého generálního ředitele Thorstena Heinse.

BlackBerry v létě oznámila, že zvažuje svůj prodej, a v říjnu pak dostala nabídku na převzetí od svého největšího akcionáře, finanční skupiny Fairfax Financial Holdings.

BlackBerry chce získat nový kapitál soukromým prodejem dluhopisů, které lze později vyměnit za akcie. Fairfax by se měla na nákupu těchto dluhopisů podílet částkou až 250 milionů dolarů, uvedla BlackBerry. Akcie firmy zareagovaly na zprávu o zrušení plánu prodeje firmy propadem až o 19 procent.

Firma v létě vytvořila zvláštní komisi pro přezkoumání svých strategických alternativ, včetně prodeje podniku. Na konci září předložilo nabídku na její převzetí v hodnotě 4,7 miliardy dolarů (zhruba 89 miliard Kč) konsorcium vedené Fairfaxem. Podle pátečních zpráv agentury Reuters má ale Fairfax potíže s financováním své nabídky.

Během října se objevily zprávy o dalších zájemcích o převzetí. BlackBerry minulý týden jednala podle médií také s americkou internetovou společností Facebook.

BlackBerry, která se původně jmenovala Research In Motion, byla průkopníkem chytrých telefonů a její přístroje měli v oblibě zejména manažeři. Na trhu smartphonů ale firma v posledních letech výrazně zaostala za telefony iPhone od společnosti Apple a za dalšími zařízeními, která využívají operační systém Android jiné americké společnosti Google.

BlackBerry ve druhém finančním čtvrtletí prodělala 965 milionů dolarů proti ztrátě 235 milionů USD o rok dříve. Firma se letos rozhodla propustit zhruba 4500 zaměstnanců, což je kolem 40 procent její celkové pracovní síly.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru