Poté se automaticky smaže, lépe řečeno nepůjde otevřít. Půjčovné stanovilo nakladatelství na 69 až 99 korun, ještě levněji to vyjde při zakoupení "balíčku" 10 nebo 20 knih. Nejmenší půjčovné činí 49 korun za knihu.

V některých případech se tak lze dostat až na třetinu ceny, za kterou se knížka prodává, a tedy zhruba 20 procent ceny, za kterou ji koupíte v papírové verzi. Ale dost možná se to bude českým zákazníkům zdát stále moc, v průměru stojí v Česku e-kniha 145 korun (je to 65 procent průměrné ceny klasické knihy). Průzkumy ukazují, že vysoká cena je jedním z důvodů, proč se e-knihy v Česku ani v roce 2013 moc nekupují.

Podle Svazu českých nakladatelů a knihkupců prodej e-knih "prudce roste", ale v absolutních číslech působí statistiky značně komicky. Podíl e-knih na celkovém obratu je 0,35 procenta (v sousedním Německu je to desetkrát a v USA stokrát více), v elektronické verzi vyjde jen 15 procent nových knih (v USA je to přes 90 procent) a jednoho titulu se prodá v průměru 75 kusů. To je tak nízké číslo, že se při "průměrném" prodeji ani nevyplatí e-knihu na trh dát.

Proč to tak je? Jedním z důvodů je cena. Čtenáři očekávají, že za e-knihy zaplatí zlomek, nikoli jen "o něco méně" než za ty papírové. V USA jsou elektronické knihy výrazně levnější než nové tituly v pevné vazbě (stojí zhruba polovinu), ale jakmile se na trh dostanou levnější paperbacky, stojí e-knihy a papírové knihy přibližně stejně.

V Česku to zájemci o četbu neakceptují, částečně asi proto, že knižní trh funguje jinak (jen malé procento knih vychází v pevné vazbě i v paperbacku) a silný je také černý trh. Knížky se zkrátka v digitálních verzích hodně kradou, a ti, kteří uvažují o poctivém zakoupení, pak vidí mezi variantami "zadarmo" a "legálně" příliš velký rozdíl. Když se některé průzkumy ptají, kolik by čeští čtenáři byli ochotni za e-knihy zaplatit, dostáváme se často právě k sumám, které eReading bude požadovat jako půjčovné.

 


 

Obalka Ekonom 442013- Co vlastně můžeme považovat za vlastnictví knihy ve 21. století?

- Jaké další společnosti plánují v blízké budoucnosti nabídnout vlastní placenou e-knihovnu?

- A je půjčování e-knih výhodné pro vydavatele, prodejce a autory?

Odpovědi najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu nebo na zařízení se systémem Android.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru