Spot společnosti Vodňanská drůbež podle názoru Rady pro reklamu neporušuje etický kodex reklamní branže s odůvodněním, že Andrej Babiš nemá žádnou funkci, takže není politikem, a vystupovat v reklamě společnosti, kterou vlastní, prý může.

Rada pro reklamu se tak rozhodla ignorovat etický kodex, který sama vydala, stejně jako svá předchozí rozhodnutí v obdobných věcech. Uvedená reklama není v rozporu se zákonem o regulaci reklamy, ale je v rozporu s Etickým kodexem reklamy, a to konkrétně ustanovením části prvé, kapitoly III, bod 6.2.

Toto ustanovení uvádí, že reklama nesmí ke svému působení využívat nositele veřejné autority (například politiky, představitele odborných medicínských a jiných společností), i když by oni sami se svým úplatným či bezúplatným působením v reklamě souhlasili.

Taková reklama je rovněž nekalosoutěžním jednáním. Příkladem takové reklamy byly billboardy propagující energetický nápoj Erektus, v níž byl zobrazen dvojník tehdy úřadujícího ministra Josefa Luxe, nebo reklama, na které byl zobrazen dvojník papeže Jana Pavla II. Stejně Rada pro reklamu rozhodla o reklamě autopůjčovny Sixt, která na billboardech použila fotografie tehdejšího předsedy ODS Mirka Topolánka, o reklamě, kde tehdejší předseda ODS Václav Klaus stál pod nápisem "Volte Völkl", nebo o reklamě na energetický nápoj s tehdejším ministrem Schwarzenbergem.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru