Druhý největší vlastník solárních elektráren v Česku po skupině ČEZ se loni vrátil k ziskovému hospodaření. Firemní skupina Energy 21 v minulém roce vytvořila čistý zisk 120 milionů korun oproti ztrátě 325 milionů vykázané v roce 2011.

 

Tržby skupiny Energy 21 podle výroční zprávy meziročně klesly o 2,3 procenta na 840 milionů korun. Od této částky je třeba odečíst srážkovou daň, pomocí níž stát redukuje platby majitelům solárních panelů. Daň se v obou sledovaných letech pohybovala okolo 180 milionů korun.

 

Předloňskou ztrátu způsobilo přecenění elektráren, které firma nestihla spustit do konce roku 2010, a nemají tedy nárok na vysokou výkupní cenu přes 12 korun za kilowatthodinu. Zařízení spuštěná až na počátku roku 2011 získají méně než polovinu této částky.

 

Majoritním vlastníkem firmy Energy 21 je s 95procentním podílem středoevropská investiční skupina Mid Europa Partners. Akcie drží nepřímo prostřednictvím lucemburské "schránky" Radiance Energy Holding.

 

Ve Sbírce listin Obchodního rejstříku lze nalézt i loňské výsledky dalších velkých provozovatelů solárních elektráren. Například firma FVE Czech Novum, vlastnící 35megawattový fotovoltaický park u Vepřeka na Mělnicku, navýšila čistý zisk z předloňských 49 milionů na loňských téměř 60 milionů korun.

 

Dalším velkým hráčem v oboru je firma REN Power CZ, za níž stojí bývalí "mostečtí uhlobaroni" Petr Pudil a Vasil Bobela. Té se loni tolik nedařilo, své hospodaření uzavřela se ztrátou čtyř milionů korun.

 

V Obchodním rejstříku lze nalézt výsledky 155 velkých majitelů solárních elektráren. Výsledky jsou rozporuplné. Celkem 94 z nich bylo ziskových, 20 se pohybovalo okolo nuly a 41 skončilo vinou "solární daně" ve ztrátě.

Související