Co se dnes děje:

Praha Ministerstvo financí dnes bude informovat o detailech vánoční emise spořících státních dluhopisů.

Praha Rozhodnout by se mělo o tom, zda pražskou O2 arenu získá Kellnerova PPF nebo Komárkova KKCG.

Český statistický úřad zveřejní výsledky zemědělství za 3. čtvrtletí 2013.

Česká národní banka zveřejní úrokové sazby měnových finančních institucí v ČR za září 2013.

Brusel 11:00 Eurostat zveřejní rychlý odhad říjnového vývoje inflace v eurozóně.

Brusel  Největší světový pivovar Anheuser-Busch InBev zveřejní hospodářské výsledky za 3. čtvrtletí 2013.

Paříž Největší francouzská banka BNP Paribas zveřejní hospodářské výsledky za 3. čtvrtletí 2013.

Tokio V Japonsku zveřejní čtvrtletní výsledky Mazda, Panasonic, Sharp a Sony.

Frankfurt nad Mohanem Výsledky zveřejní Lufthansa a Hugo Boss.

New York Čtvrtletní výsledky ukáží The New York Times, AIG či MasterCard.

Facebook zaznamenal vysoký čtvrtletní zisk, jeho tržby vzrostly o 60 procent

Facebook testuje systém mobilních platebNejvětší světová internetová sociální síť Facebook ve třetím čtvrtletí pokračovala v přesunu z loňských ztrát do vysokého zisku. Čtvrtletní výnosy se zvýšily o 60 procent, sdělila ve středu společnost. Výsledky předčily očekávání akciového trhu.

Čistý zisk Facebooku dosáhl 425 milionů dolarů (téměř osm miliard Kč) proti ztrátě 59 milionů USD o rok dříve a ve srovnání se ziskem 333 milionů USD ve druhém čtvrtletí letošního roku. Tržby společnosti dosáhly 2,02 miliardy dolarů a z toho už 49 procenty, tedy téměř miliardou dolarů, se na nich podílely pozorně sledované příjmy z reklam na mobilních aplikacích.

USA mají nejnižší rozpočtový schodek od roku 2008

Spojené státy snížily rozpočtový deficit ve fiskálním roce 2012–2013 na 4,1 procenta HDP, což je nejnižší úroveň od roku 2008 a od vypuknutí finanční krize. Informovala o tom ve středu agentura AFP.

Meziročně se tak deficit snížil o 37,5 procenta a k 30. září, kdy skončil fiskální rok, dosahoval 680,3 miliardy USD (12,7 bilionu Kč). Poprvé po pěti letech tak klesl pod magickou hranici jednoho bilionu dolarů. V září 2012 se předchozí fiskální rok uzavřel s deficitem 1089 miliard dolarů.

Komárek s Kellnerem se utkají o vysočanskou O2 arenu 

Vysočanská 02 arena dnes pozná nového majitele. Vyprší totiž termín pro předložení vzájemných nabídek meziO2 Arena investičnímu skupinami PPF a KKCG. Kdo do obálky napíše vyšší sumu, ten multifunkční halu získá. Druhá strana si uvedenou částku připíše na účet.

Hraje se o ovládnutí společnosti Bestsport Arena, která vznikla během insolvenčního řízení s předchozím provozovatelem O2 areny firmou Bestsport.

Brazilská ropná společnost OGX požádala o bankrotovou ochranu

Brazilská ropná společnost OGX požádala soud v Riu de Janeiro o bankrotovou ochranu před věřiteli. Oznámila to ve středu mluvčí soudu. Jde o největší případ firemního bankrotu v Latinské Americe.

OGX, kterou ovládá bývalý miliardář Eike Baptista, v úterý sdělila, že jednání o restrukturalizaci jejího dluhu s držiteli dluhopisů v hodnotě 3,6 miliardy dolarů (67,5 miliardy Kč) skončila bez dohody. Celkový dluh OGX činí pět miliard dolarů a firma potřebuje urychleně sehnat 250 milionů dolarů, aby byla schopna zachovat provoz. Bez nových financí by měly OGX dojít peníze poslední týden prosince.

Americké ministerstvo financí kromě Pekingu kritizuje i Berlín

Spojené státy zkritizovaly hospodářskou politiku Německa. To, že je založena jednostranně na exportu, poškozuje prý eurozónu i globální ekonomiku. Uvádí to alespoň ve své pololetní zprávě americké ministerstvo financí.

Washington rovněž opět zkritizoval i Čínu za to, že jüan zůstává stále "výrazně podhodnocený". Uměle udržovaný nízký kurz čínské měny usnadňuje odbyt čínského zboží v zahraničí, zatímco firmy z jiných zemí se hůře prosazují proti čínské konkurenci. Nesprávně stanovený kurz například způsobí, že je americké zboží v Číně dražší, než by jinak mohlo být. Jak poznamenala britská BBC, kritika Pekingu se objevovala již v minulosti, jen zřídka ale Američané napadali i hospodářskou politiku Berlína.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru