Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a španělská Telefónica se podle informací Hospodářských novin v zásadě dohodly na prodeji největšího českého operátora.

Samotná smlouva ale ještě podepsána není. Jednání však mají být uzavřena ještě před zahájením klíčové aukce frekvencí 11. listopadu. Agentura Bloomberg oproti tomu minulý pátek přinesla zprávu, že jsou oba aktéři teprve blízko dohodě. Podle Bloombergu již také Telefónica nejedná s jinými zájemci.

Samotné převzetí firmy bude pravděpodobně trvat až několik měsíců, prodej ale může mít dopad na strategii Telefóniky v obnovené aukci frekvencí pro mobilní datové sítě čtvrté generace. Firma přitom po zveřejnění jednání o prodeji, které si předminulý týden vynutil španělský burzovní regulátor, jakýkoliv vliv popírala.

PPF se tak nakonec aukce zúčastní prostřednictvím české Telefóniky. Může přitom v budoucnu spolupracovat i se svou bývalou dcerou PPF Mobile, která je dalším přihlášeným zájemcem.

Hlavní hodnota české telekomunikační jedničky je v pozici takzvaného integrovaného operátora - vlastníka mobilní i nejrozsáhlejší pevné a optické sítě. Díky tomu má Telefónica ČR dominantní pozici pro internetové připojení firem, veřejných institucí i jiných telekomunikačních společností. Nedávno navíc ohlásila strategický plán snížit náklady sdílením 2G a 3G mobilní sítě s T-Mobilem.

Kellnera zajímá "dědictví pevných linek"

Právě o dědictví Českého Telecomu v podobě pevných linek se Petr Kellner zajímá již velmi dlouho. Před deseti lety o jeho privatizaci neúspěšně jednal s tehdejším ministrem informatiky Vladimírem Mlynářem. Ten dnes pro PPF pracuje mimo jiné i na vstupu na telekomunikační trh.

Hlavně kvůli pevným linkám zaplatí PPF za kontrolní balík v Telefónice více, než by odpovídalo aktuálnímu kurzu akcií na burze. Standardně se dnes telekomunikační firmy v regionu oceňují mezi čtyř až čtyřapůlnásobkem jejich provozního zisku před zdaněním a odpisy.

Ten u české Telefóniky dosáhl za loňský rok téměř 20 miliard korun. Hodnota majoritního podílu by se tak pohybovala mezi 55 a 62 miliardami korun. Prémie za ovládnutí firmy pak může celkovou cenu zvýšit až na pětapůlnásobek provozního zisku. Za 69procentní podíl tak mohou Španělé dostat až 75 miliard korun.

Vyšší cenu považují analytici za nepravděpodobnou vzhledem k současné nestabilitě telekomunikačního odvětví, jeho dlouhodobě klesajícím výnosům a hrozící vyšší konkurenci po příchodu čtvrtého operátora právě díky aukci frekvencí. Nové sítě si navíc vynutí miliardové investice. "Výhled odvětví není pozitivní," říká analytik Komerční banky Josef Němý a dodává, že akvizice má smysl právě pro lokálního hráče, který dokáže rychle najít vhodné synergie a úspory.

Ačkoli se jedná o dosud největší akvizici PPF, Kellnerova společnost by neměla mít problém získat její financování. Začátkem roku skupina výrazně snížila zadlužení prodejem podílu ve společném podniku s italskou Generali a dalšími transakcemi především na ruském trhu.

Pro španělskou Telefóniku je prodej výdělečné české dcery dalším krokem v dlouhodobém snižování jejího vysokého zadlužení. To dnes dosahuje 47 miliard eur. Po refinancování bankovních úvěrů musí nyní pro další expanzi uspokojit i část akcionářů. Mluví se proto také o prodeji pětiprocentního podílu v China Unicom nebo 1,7 procenta v Portugal Telecomu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru