Co se dnes děje:

- 11:00 TK Agrární komory (AK) na téma: Jsou produkty ekologického zemědělství skutečně na vzestupu?

-Maďarská centrální banka se bude zabývat měnovou politikou.

- Hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí tohoto roku zveřejní například Nokia, Pfizer, Rosněfť nebo Deutsche Bank

Applu klesl poprvé po 11 letech zisk

Americkému technologickému gigantu Apple klesl poprvé za 11 let čistý roční zisk. Fiskální rok uzavřel se ziskem 37 miliard dolarů (690 miliard Kč), což je impozantní výsledek, nicméně je o 11 procent nižší než před rokem, informovala agentura AFP.

SB: Česko je pro byznys stále méně přátelské

Singapur a Hongkong byly v uplynulém roce místy s "nejpřátelštějšími" podmínkami pro podnikání na světě, zatímco největší pokrok v reformách pro podnikání v tomto období udělala Ukrajina. Vyplývá to z každoroční zprávy Doing Business, kterou v pondělí zveřejnila Světová banka (SB). Česká republika si v pravidelném hodnocení pohoršila o sedm příček a proti minulému roku klesla na 75. místo.

Index S&P na maximu

Širší index amerických akcií Standard & Poor's 500 v pondělí uzavřel na novém rekordním maximu po příznivých zprávách z některých velkých firem. K růstu mu ale pomohla i další očekávání, že americká centrální banka (Fed) bude pokračovat ve své uvolněné měnové politice. Celkově Wall Street zahájil týden bez větších změn.

Produkce vína vyskočila na předkrizové úrovně

Celosvětová produkce vína v letošním roce výrazně oživila po propadu minulého roku a dosáhla úrovně roku 2006. Vyšší produktivita vynahradila pokles rozlohy vinohradů, uvedla v pondělí Organizace pro révu a víno (OIV).

Nový tunel, který propojí Evropu s Asií

V Istanbulu dnes slavnostně otevřou železniční tunel pod Bosporem, který spojuje asijskou a evropskou část města. Tunel se v rámci projektu Marmaray otevírá u příležitosti 90. výročí založení Turecké republiky. Tunel postavilo turecko-japonské konsorcium. Samotný záměr spojit oba břehy vznikl už před 150 lety. Technologické a následně i finanční potíže tehdejšího státu pod vládou sultána Abdülhamida II. ale vedly k odkladu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru