Sweco Hydroprojekt

 

- Největší česká projektová firma ve vodním hospodářství, vznikla v roce 1952.
- Na základě jejích projektů vznikala například Vltavská kaskáda.
- Od roku 2007 je majitelem švédská firma Sweco.
- Nyní zaměstnává 225 lidí.

Západní státy financují výstavbu vodních elektráren a další infrastruktury ve válkou zasaženém Afghánistánu. Příležitost zapojit se do projektu využila pražská firma Sweco Hydroprojekt,  která zpracovala projektovou dokumentaci a nyní podobnou příležitost nabízí i českým dodavatelům. Jenže ti se do Afghánistánu bojí.

"Nejsme schopni tuzemské firmy přesvědčit, ať tam jdou. Přitom jim v případě zájmu umíme stezku prošlapat," zdůrazňuje Milan Moravec, ředitel divize hydrotechnika společnosti Sweco Hydroprojekt.

Ani cesta pražských projektantů k těmto zakázkám ovšem nebyla snadná. Firma při své expanzi vycházela z předpokladu, že vodní energetika bude důležitá pro rozvojové země s hornatým územím. Afghánistán patří z tohoto hlediska k mimořádně zajímavým státům. Hydroenergetika se tam začala rozvíjet už v 80. letech, v době Moskvou dosazeného prosovětského režimu. Po vítězství Tálibánu však došlo k jejímu úpadku a nyní tam chybějí lokální týmy, které by dokázaly projekty zpracovat.

"Tamní toky mají obrovský potenciál a země cítí obrovskou potřebu elektrické energie," upozorňuje Moravec. Přitékají tam americké, německé i asijské peníze, a to nejen do těžby nerostných surovin, ale i do vodního hospodářství a dopravní infrastruktury.

"Pět let jsme se snažili najít vhodnou příležitost, ale nikdy jsme neuspěli, protože jsme neměli vhodného partnera," líčí Moravec.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru