Nejvyšší soud zrušil amnestii pro trojici mužů, kteří čelí obžalobě z podvodů kolem firmy Monterey Capital. Společnost, která nabízela zhodnocení peněz prostřednictvím obchodů s cizími měnami, údajně připravila 87 lidí o přibližně 25,8 milionu korun. Případem Václava Vojíře, Jana Anděla a Daniela Pajera se tak znovu bude zabývat Městský soud v Praze.

Dovolání v kauze Monterey Capital podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který nesouhlasil s rozhodnutím pražských soudů. Podle nich totiž od začátku trestního stíhání Vojíře, Anděla a Pajera uplynulo více než osm let, a proto se na ně vztahuje amnestie.

Zeman tvrdil, že stíhání začalo až v roce 2005, protože předchozí usnesení o zahájení trestního stíhání z roku 2003 státní zastupitelství zrušilo jako nezákonné.

Nejvyšší soud dal za pravdu Zemanovi. Městský i Vrchní soud v Praze prý rozhodly v rozporu se zněním vyhlášené amnestie i se zákonem a hlavní líčení by mělo pokračovat.

Společnost Monterey Capital neměla licenci České národní banky k obchodování s devizami. Její jednatelé Vojíř s Andělem přesto vybírali od právnických i fyzických osob peníze v hotovosti a slibovali jejich zhodnocení.

Klientům tvrdili, že spolupracují se zahraniční společností Roger Douglas se sídlem na Britských Panenských ostrovech, jejímž ředitelem byl Pajer. Zákazníkům pak podle obžaloby posílali fiktivní výpisy o prováděných obchodech.

Novoroční amnestie tehdejšího prezidenta Václava Klause zastavila stíhání trvající déle než osm let u trestných činů se sazbou do deseti let vězení. Rozhodnutí dopadlo také na řadu případů hospodářské trestné činnosti s vysokou škodou.

Několik amnestií soud zrušil, aktéři kauzy H-System ale trestu uniknou

Nejvyšší soud už zrušil zastavení stíhání v nejméně pěti případech. Důvodem bylo dosud vždy to, že se obžalovaní nějakou dobu skrývali v zahraničí. Nejvyšší soud dospěl k závěru, že do osmileté lhůty nelze počítat roky, kdy se aktéři případů vyhýbali spravedlnosti.

Zeman podal dovolání také v případě vytunelované společnosti H-System. V tomto případě však Nejvyšší soud dovolání zamítl, a někdejší manažeři Jaroslav Vítek, Jaroslav Eliáš a Ladislav Tůma se tak s konečnou platností vyhnou případnému trestu a nejspíš i povinnosti nahradit škodu.

Definitivně skončilo také trestní stíhání Simona Winsora Granta, jenž podle obžaloby podvodně vylákal od řady poškozených více než 60 milionů korun. Sliboval jim výhodné zahraniční dovolené prostřednictvím členství v cestovním klubu. Nejvyšší státní zástupce tvrdil, že rozhodnutí o zastavení trestního stíhání na základě amnestie je zmatečné, Nejvyšší soud však jeho dovolání nevyhověl.

Nejvyšši soud by měl rozhodovat ještě o několika dalších Zemanových dovoláních v amnestijní agendě. Nejvyššímu státnímu zástupci se nelíbí například částečná aplikace amnestie v kauze někdejšího konkurzního soudce Jiřího Berky.