U soudů nevychází skóre pro klienty bank příznivě. Zatím totiž soudci žaloby o vrácení poplatků za vedení úvěrových či hypotečních účtů v naprosté většině zamítli. Lidé, kteří se připojili k hromadným iniciativám za vrácení těchto poplatků, tak prohráli. Navíc musí uhradit soudní náklady. 

Iniciativa Poplatkyzpět.cz proto hledá jinou cestu k vrácení peněz. Obrátila se na kancelář finančního arbitra, které doručila do úterního rána přes 60 tisíc návrhů na zahájení řízení v tzv. sporu o poplatky. Další balík podání má následovat. 

Samotná finanční arbitryně to nechce nijak komentovat. "Nepovažuji to za účelné," odpovídá Monika Nedělková. 

V posledních letech sice počet zahájených řízení v jejím úřadu roste, ale ani zdaleka se nepřibližuje množství případů, které nyní má "na stole". 

Například v minulém roce kancelář finančního arbitra zahájila 204 řízení, z toho u 81 sporů padlo rozhodnutí. Nyní má před sebou přes 60 tisíc případů. Pokud by tedy postupovala kancelář obdobným tempem, jako v minulém roce, potřebovala by na vyřešení všech případů 740 let. 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Arbitrině Nedělková se k postupu nechce vůbec vyjadřovat. Její úřad podle zprávy za loňský rok má 13 zaměstnanců, financovaný je ze státního rozpočtu a podle dřívějšího vyjádření arbitryně se nedá předpokládat, že by mohl počet lidí v kanceláři stoupnout. 

Nyní bude nejprve kancelář arbitra zjišťovat, jestli návrhy splňují všechny podmínky pro to, aby se jím dál zabýval. "Jednou z podmínek řízení je, že návrh byl účinně podán, tedy že jej podal samotný navrhovatel nebo řádně zmocněný zástupce. Následně bude finanční arbitr zkoumat, zda návrh splňuje zákonem stanovené náležitosti a dále postupovat obvyklým způsobem," uvádí na svých webových stránkách.

Spory se nejspíš vrátí zpátky k soudům

Česká bankovní asociace (ČBA) upozorňuje, že lidé se přesunem sporů k arbitryni místo soudů automaticky nedočkají rychlejšího výsledku. 

"Klienti Poplatkyzpět.cz by si měli být vědomi, že na rozhodnutí Finančního arbitra mohou čekat velmi dlouhou dobu, protože tato instituce není na takový jednorázový nápor dimenzována," říká Jan Matoušek z ČBA. Navíc vůči rozhodnutím finančního arbitra se můžou banky případně odvolat a nechat je přezkoumat soudem. Ty přitom žaloby projednávají už i nyní a většinou je neuznávají. 

Naopak zástupci Poplatkyzpět.cz zavalení kanceláře finančního arbitra neřeší. "Chceme pro naše klienty využít všech zákonných možností pro získání neoprávněně účtovaných úvěrových poplatků klientům ze strany bank. Finanční arbitr je jedním z nich," uvádí Daniel Paľko, předseda představenstva BSPLP. Věří, že rozhodnutí bude rychlé. Jak by to ale mělo ve skutečnosti proběhnout, lidé z iniciativy nedokážou říct. 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru