Pokud brněnský investor a jeden z nejúspěšnějších českých byznysmenů Igor Fait dotáhne do konce všechny své současné záměry, bude jeho podpis na moravské metropoli jasně zřetelný. Momentálně se uchází například o jeden z nejvýraznějších brněnských prostorů - výstaviště. 

Dále chce v Žebětíně postavit rezidenční bydlení. A konečně po nedávné rekonstrukci repliky Zemanovy kavárny opravuje další funkcionalistickou stavbu - tentokrát originál - Münzovu vilu. "Až bude vila hotová, zjistím, jestli je dobrá jako místo pro bydlení a zda nebude příliš velká," zvažuje brněnský finančník i možnost, že by se do vily sám nastěhoval.

Zajímáte se o akvizici brněnského výstaviště, které dnes vlastní německá společnost Messe Düsseldorf. Předkupní právo na něj má ale Brno a Jihomoravský kraj. Posunula se vyjednávání koupi areálu?

Nemám žádné oficiální zprávy. Nicméně neoficiálně vím, že jak město Brno, tak Messe Düsseldorf si nechali udělat audit, ze kterého by měla vzejít nějaká cenová představa. Teď je otázka, jestli se ta cenová představa shodne, nebo ne.

Já čekám, jak dopadnou jednání a jestli do nich bude vpuštěn soukromý investor. Můj zájem stále trvá, nicméně s tím nemůžu nic dělat, protože předkupní právo má Brno. A buď Brno předkupní právo uplatní, nebo ho neuplatní a Düsseldorf vyzve jiné investory. Ale rozhodně nad tím teď netrávíme aktivně spoustu času.

Německý podíl v areálu se odhaduje na tři čtvrtě miliardy korun. Můžete tuto částku potvrdit?

Nemám poslední analýzu. Mám nějaká starší data, kde jsou určitě jiná čísla, než s jakými se operuje teď. Takže nedokážu říci, jestli to číslo sedí, nebo ne.

Dají se na výstavišti vydělat zajímavé peníze, nebo byste ho vnímal jako postranní činnost? 

My nekupujeme projekty těchto rozměrů, na kterých by se nedaly vydělat peníze.

Máte nakoupené pozemky kolem Brna, na kterých jste chtěl postavit rezidenční čtvrť. Už jste začali připravovat půdu pro stavbu?

Máme zhruba šest hektarů pozemků v jedné lukrativní okrajové části Brna, která je populární lokalitou. Je to ale brownfield, bývalé JZD. Takže to není tak, že bychom koupili pozemky připravené ke stavbě. Brownfield se musí v územním plánu předělat na to, co by na tomto místě mělo stát, tedy rezidence. Nicméně už na tom nějakou dobu pracujeme. Příští rok by měla být provedena změna územního plánu, takže předpokládám, že začátkem roku 2015 budou pozemky připraveny k výstavbě.

V loňském roce jste také otevřel Fait Gallery v Brně. Je investice do uměleckých prostor nákladná?

Investice do umění je určitě zajímavá, ale je dlouhodobá. Galerii musíte vybudovat nějaké jméno, prestiž. Je strašně důležité, aby investoři do umění brali galerii jako příležitost k nákupu a aby věděli, že to, do čeho investují, je dobré. Abyste si takové jméno vybudoval, potřebujete na to relativně dlouhou dobu.

Je to marketingová záležitost?

Je to i marketingová záležitost.

Kolik času věnujete umění v poměru k Jet Investmentu?

Mám člověka, který umění rozumí a věnuje tomu celý svůj pracovní čas. Já beru umění spíš jako koníček a řídím se tím, co mi ten člověk navrhne. Ale můj čas, který tomu věnuji, je podstatně menší než čas, který věnuji Jet Investmentu.

V loňském roce jste otevřel repliku funkcionalistické Zemanovy kavárny pod názvem Pavillon, dnes od základů rekonstruujete funkcionalistickou Münzovu vilu. V jaké fázi projektu jste?

Vila bude hotová v březnu.

Jaké s ní máte plány potom, co se dostaví?

To ještě nevím.

Nastěhujete se tam?

Zvažuji i variantu, že bych se tam nastěhoval. Až bude vila hotová, zjistím, jestli je dobrá jako místo pro bydlení a zda nebude příliš velká. Takže varianty mohou být různé.

Máte k tomuto domu osobní vztah?

Ne, spíš ho vnímám z architektonického pohledu.

Vyhlížíte v Brně další projekty, do nichž se chcete pustit po dostavbě Münzovy vily?

V současné době nemám žádný projekt.

Už se vám v Brně nic nelíbí?

Určitě se mi tu nějaké věci líbí, ale nechci říkat které, protože by se najednou zdražily. Ale pořád se dívám, stále mě brněnská architektura zajímá.

Myslíte, že investorů do architektury vašeho ražení bude časem přibývat?

Myslím, že ano. Pokud má člověk dost peněz, tak je neutrácí pouze za svoje potřeby, ale začíná mít potřeby rozvíjet místo, ve kterém bydlí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru