Podnikem, který v poslední době nejvíce zlepšil život ve svém okolí a ve společnosti, je Siemens Česká republika. Shodla se na tom porota expertů, která každoročně uděluje titul TOP odpovědná firma.

Siemens zvítězil v kategorii TOP odpovědná velká firma 2013, v níž jsou Hospodářské noviny a IHNED.cz hlavním mediálním partnerem.

V soutěži, do které se letos přihlásila osmdesátka podniků, vybrala padesátičlenná porota 12 odpovědných velkých firem a šest odpovědných malých firem, které tak postoupily do finále.

"Dnes už není klíčem k úspěchu to, jaké odpovědné aktivity firma dělá, ale klíčové je, proč je dělá. To bylo také hlavním kritériem dnešního hodnocení poroty," vysvětlila priority hodnocení Táňa Chudáčková z pořadatelské platformy Byznys pro společnost.

Další ocenění

Odpovědný prodejce: Jednota spotřební družstvo České Budějovice

Odpovědný hotel a restaurace: Hotel Hilton

Pracoviště budoucnosti: Tchibo Praha

Firma vstřícná k seniorům: Skupina ČEZ

Nejangažovanější zaměstnanci: KPMG ČR

Společensky prospěšný projekt: Nestlé ČR

Leader v živnotním prostředí: Vodafone ČR

Firma a škola: Siemens ČR

Největší finanční dárce: Skupina ČEZ

Nejštědřejší finanční dárce: Johnson and Johnson

Odpovědný leader 2013: Pavel Baudiš a Eduard Kučera, zakladatelé společnosti AVAST!

Odbornou porotu soutěže tvoří zástupci komerčního a neziskového sektoru, státní správy a experti, kteří se podílejí na rozvoji odpovědného podnikání v Česku. Hodnotili odpovědný přístup daných firem ke společnosti, místní komunitě, životnímu prostředí, lidským zdrojům, klientům a dodavatelům.

Právě to se stává jedním z ústředních témat všech moderních firem.

Hlavní kategorií z celkových patnácti byla právě TOP odpovědná velká firma 2013. Tato cena náleží tomu, kdo nejvíce systematicky, komplexně a strategicky rozvíjí své podnikání směrem k dlouhodobé udržitelnosti.

"U nás je to celá ucelená strategie aktivit. Máme například ekologický autopark, hodně peněz věnujeme na výzkum a vývoj, podporujeme u nás firemní školky nebo péči o starší rodiče," popsala během slavnostního večera Karolína Kříženecká, která má v Siemensu na starosti společenskou odpovědnost.

Druhé a třetí místo v kategorii náleželo Škodě Auto a Telefónice CZ.

V kategorii TOP malá firma porota ocenila vsetínskou kalírnu Galvamet. "Přistupujeme ke svým zaměstnancům jako k lidem. S největší úctou. Se všemi se osobně znám a mluvím s nimi jako rovný s rovným. Zajímají mě jejich problémy i přání. Garantujeme jim, že pokud pracují dobře, mají práci u nás jistou," řekl Aleš Šlechta, ředitel společnosti.

Vůbec poprvé v historii soutěže pak měli možnost rozhodnout čtenáři serveru IHNED.cz o ceně veřejnosti, tedy o tom, která firma je z jejich pohledu nejodpovědnější. Cenu čtenářů získala Skupina ČEZ jako odpovědná velká firma. 

"Toto ocenění má pro nás největší váhu. Právě proto, že hlasovala laická veřejnost," říká Michaela Chaloupková, předsedkyně představenstva. ČEZ například v době po povodních uspořádal sbírku a do postižených oblastí, především na Kolínsko a Sedlčansko poslal téměř tři miliony korun.

Mezi malými firmami pak u čtenářů vyhrál ekologický server Enviweb.cz.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru