Rozvojové ekonomiky v Africe řeší zdánlivě nekonečný problém. Bez infrastruktury se jim nedaří nastartovat významný udržitelný růst. A bez kapitálu nemohou vybudovat infrastrukturu. Jedním z řešení takovéto situace může být standardně vypsání dluhopisu. Tady ale představitelé afrických zemí naráželi na problém s poptávkou. A když už nějaká byla, pocházela často  z muslimské země. A právo šaría zakazuje finanční produkty operující s úrokem. 

Řešením, na které začínají africké ekonomiky slyšet, je emise islámských sukuků místo "západních" dluhopisů. Hlavní rozdíl je v tom, že ze sukuku se neplatí úrok, ale fixní podíl na zisku.

Ačkoli v Africe žije přibližně 400 milionů muslimů, kteří tvoří čtvrtinu všech svých souvěrců, podíl Afričanů na trhu s islámskými financemi byl dosud marginální. Změna na "sukukovém trhu" ale podle Financial Times nastala v momentě, kdy minulý měsíc vydala tento typ dluhopisu Nigérie a záhy se s oznámením o emisi připojil i Senegal.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru