Americký umělec Nickolay Lamm vytvořil na základě sesbíraných dat o postavách tisíců můžů z celého světa modely průměrných mužů ve středních letech.

V rámci svého projektu si kromě Spojených států vybral ještě Nizozemsko, Francii a Japonsko. Jeho výsledkem jsou 3D vizualizace čtyř průměrných mužů, kteří se od sebe liší už na první pohled.

Průměrný Američan ve věku 30+ měří 176,4 centimetru, oproti tomu výška průměrného Japonce - jako zástupce země známé vysokým věkem lidí - je o pět centimetrů menší.

Obvod jeho pasu ale zase je jen 82,9 centimetru a BMI (index tělesné hmotnosti) dosahuje 23,7. Obvod "amerického" pasu dosahuje 99,4 centimetru a BMI hodnoty 29.

Modely postav průměrných můžů podle národností"Chtěl jsem před nás postavit zrcadlo," vysvětluje pittsburghský umělec serveru Huffington Post.

"Američané jsou hrozně hrdí na to, že jsou nejlepší zemí na světě. Je ale jasné, že ostatní státy mají lepší životní styl a lepší zdravotnickou péči než my," tvrdí Lamm.

Nejvyšší národ

Do své vizualizace připojil ještě Nizozemsko jako zemi s nejvyšším obyvatelstvem. Podle něj tam prostě jednoduše "dělají něco dobře".

Průměrný Nizozemec měří 183,3 centimetrů, kolem pasu má 91 centimetrů a jeho BMI je 25,2. (Na snímku zády k sobě stojí průměrný Američan a Nizozemec.)

Protože se prý hodně Američanů rádo srovnává s obyvateli Francie, vytvořil také model průměrného Francouze ve středních letech.

Modely postav průměrných můžů podle národnostíTen měří 174,4 centimetrů, obvod jeho pasu je 92,3 centimetru a jeho BMI je 25,55.

Výuka od dětství

Data pro svou práci Lamm získal ze studií a výzkumů vládních agentur a univerzit - amerického centra pro kontrolu a prevenci nemocí CDC, francouzského centra pro zdraví a výživu ENNS, nizozemského institutu pro zdraví a životní prostředí RIVM a japonské soukromé Jikei University School of Medicine.

Ve svém blogu na MyDeals.com cituje také zprávu veřejnoprávní rozhlasové stanice NPR, která uvádí, že francouzská kultura respektuje potraviny, které pocházejí z farem, a učí o hodnotách vyvážené stravy už malé děti.

Modely postav průměrných můžů podle národností

 

 

 

 

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.