Už v pondělí se objevila první informace o tom, že Telefónica hledá investora pro svou českou divizi. O den později je jasné, že nejde o spekulaci. Podle všeho opravdu našla nejvážnějšího zájemce - Kellnerovu PPF.

Jde o prodej 69procentího podílu ve společnosti, která v Česku provozuje například mobilního operátora O2. Tržní cena této části firmy je zhruba 68 miliard korun.

V úterý pravdivost spekulací o vyjednáváních potvrdila španělská centrála Telefóniky.

"Zvažujeme strategické alternativy týkající se podílu ve společnosti Telefónica CR - včetně jednání s investorskou skupinou PPF. Aniž by měla jisté, že je možné dosáhnout dohody, případně jaké by byly její podmínky," uvedl mluvčí španělské centrály Miguel Angel Garzon.

 

Telefónica je největší telekomunikační společností v Česku. PPF se nedávno vzdala účasti v aukci kmitočtů ČTÚ pro rychlé mobilní sítě LTE, která by jí umožnila vstoupit na trh jako čtvrtému operátorovi.

K celé věci se ale skupina okolo nejbohatšího Čecha Petra Kellnera staví opatrně. "Stále platí to samé - spekulace nekomentujeme," uvedl mluvčí PPF Radek Stavěl.

Důvodem vzdání se účasti v kmitočtové aukci byla podmínka, že by dalších 15 let nemohla PPF koupit žádného dalšího majitele kmitočtů, tedy pravděpodobně ani jednoho ze tří současných operátorů - včetně Telefóniky.

Telefónica CR měla v pololetí zhruba 5,1 milionu klientů, kteří si předpláceli bezdrátové služby, a dále asi 1,4 milionu pevných linek.

Zároveň vlastní dceřiného mobilního operátora na Slovensku. Skupině klesl v prvním pololetí čistý zisk o 26,5 procenta na zhruba 2,4 miliardy korun. Konsolidované výnosy z podnikání se snížily o pět procent na 23,9 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru