Španělská Telefónica chce peníze na investice a už kvůli tomu připravuje prodej svého podílu v největší české telekomunikační společnosti Telefónica Czech Republic, pod kterou spadá pevný i mobilní telefonní operátor O2.

Agentuře Bloomberg to potvrdily tři zdroje blízké vyjednávání obchodu. Potenciálního kupce mají Telefónice pomoci najít Goldman Sachs a Société Générale. Tím by podle spekulací a předchozích náznaků nakonec mohla být finanční skupina PPF českého miliardáře Petra Kellnera. 

Španělská skupina vlastní 69% podíl v české telekomunikační společnosti. Jeho tržní hodnota se má pohybovat okolo 3,6 miliardy dolarů (v přepočtu asi 68 miliard korun). 

Akcie české Telefóniky na pražské burze na odpolední zprávu zareagovaly prudkým vzestupem. Oproti otevírací ceně po pondělním uzavíracím zvonci připsaly 6,6 %.

Mezi potenciální kupce se zařadila skupina PPF miliardáře Petra Kellnera. PPF se totiž nejprve chtěla zúčastnit plánované aukce kmitočtů pro čtvrtého operátora. Z toho ale nakonec vycouvala a začalo se spekulovat o tom, že chce koupit některého ze stávajících. K oficiálně nevyřčené poptávce tak teď přibyla i zatím nepotvrzená nabídka.

Mluvčí PPF Radek Stavěl na dotaz IHNED.cz odmítl spekulace o zájmu PPF o většinový balík akcií české Telefóniky komentovat.

Namísto PPF se nakonec do aukce přihlásila Revolution Mobile. Tedy bývalá PPF Mobile Services odkoupená ředitelem Tomášem Budníkem. Stejně tak se podle agentury Bloomberg ke zprávě o odprodeji nevyjadřují ani česká, ani španělská Telefónica.

Podle zmíněných indicií je ale obchod pravděpodobný i podle analytika Patria Direct Tomáše Tomčányho. "Z našeho pohledu by se v tuto chvíli jevila skupina PPF jako nejpravděpodobnější kupec. Spekulace, že Telefónica CR může být na prodej, v posledních dnech posílila zpráva, že skupina PPF se nezúčastní LTE aukce, kvůli zákazu účastníků aukce fúzovat s jiným operátorem po dobu 15 let," komentuje zprávu Tomčány.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru