Česko-řecká investiční skupina Emma Delta, v níž působí investor Jiří Šmejc a Karel Komárek mladší, dokončila převzetí kontrolního podílu v řeckém sázkovém monopolu OPAP. Za podíl 33 procent zaplatila skupina necelých 16 miliard korun (622 milionů eur). V příštích deseti letech pak bude ročně splácet další tři miliony eur ročně. Celková cena tak činí 652 milionů eur.

Řecku se tak podařilo úspěšně uzavřít první velkou privatizaci v rámci záchranného programu od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu.

Emma Delta současně oznámila změny ve vedení podniku. Novým generálním ředitelem a předsedou představenstva OPAP se stal český bankéř Kamil Ziegler. Ten od konce roku 2011 do letošního ledna šéfoval české Sazce. Dříve vedl například Konsolidační banku či Raiffeisenbank.

Prodej státního majetku je důležitou podmínkou záchranného programu. V letošním roce plánuje řecká vláda získat z privatizace 1,6 miliardy eur.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

 "Tato transakce znamená dokončení největší privatizace od zahájení privatizačního programu," oznámila řecká privatizační agentura HRADF.

Řecko se dohodlo se skupinou Emma Delta již letos v květnu. Trvalo však několik měsíců, než se podařilo vyřešit některé sporné body dohody. Prodej se zadrhl zvláště kvůli sporům o poplatky, které má OPAP platit svým partnerům za technologické a tiskové služby.

OPAP je jednou z největších sázkových firem v Evropě a její akcie se obchodují na burze. OPAP má od vlády monopol na sportovní sázení do roku 2020 a na loterijní sázky do roku 2030. Vlastní také exkluzivní práva na provozování videoloterijních terminálů (VLT).

Skupinu Emma Delta vede český investor Jiří Šmejc spolu s řeckým podnikatelem Jorgosem Melisanidisem. Ten je synem rejdaře a jednoho z nejbohatších Řeků Dimitrise Melisanidise. Dalšími partnery jsou řecký podnikatel Christos Kopeluzos, ruská investiční společnost ICT Group, český fond KKCG, italská Lottomatica a slovenská firma J&T Finance.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru