Spojené státy způsobí globální hospodářskou katastrofu, pokud včas nepřijdou s plánem na zvýšení dluhového limitu americké vlády, a neodvrátí tak hrozbu její neschopnosti splácet dluhy. Uvedl to podle agentury Reuters prezident Světové banky Jim Yong Kim.

Americká vláda nemá kvůli sporům v Kongresu od minulého úterý peníze na běžný provoz. Pokračování sporů by mohlo vést až k neschopnosti zvýšit dluhový strop, takže by vládě mohly již ve čtvrtek dojít peníze na splácení dluhů.

"Nacházíme se nyní pět dnů od velmi nebezpečného okamžiku. Vyzývám americké politiky k rychlému řešení," uvedl Kim. "Nečinnost by mohla vést k růstu úrokových sazeb, poklesu důvěry a zpomalení hospodářského růstu," dodal. "Mohla by to být katastrofální věc pro rozvíjející se země, což by následně výrazně poškodilo také vyspělé ekonomiky," prohlásil.

Ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová již ve čtvrtek varovala, že pokud Američané dluhový strop včas nezvýší, výsledkem by mohly být vážné škody nejen v americké ekonomice, ale v celém světovém hospodářství.

Před negativními důsledky neschopnosti Spojených států splácet své dluhy o víkendu varovali rovněž vedoucí představitelé tří předních světových bank. Generální ředitel největší německé banky Deutsche Bank Anshu Jain uvedl, že důsledky by byly "naprosto katastrofální". "Byla by to velmi rychle se šířící smrtelná nemoc," dodal.

Jain se stejně jako generální ředitel největší americké banky JPMorgan Chase Jamie Dimon a šéf francouzské bankovní jedničky BNP Paribas Baudouin Prot domnívá, že neschopnost vlády USA splácet dluhy by měla dramatický dopad na hodnotu amerických dluhopisů i dolaru a pravděpodobně by uvrhla světovou ekonomiku do nové recese.

Jednání o řešení krize v americkém Kongresu se v sobotu opět zadrhla. Senát zamítl snahu demokratů o zvýšení dluhového stropu jen do příštího roku. Návrhy republikánů odmítl Bílý dům už v pátek.

Po sobotní schůzce šéfů obou stran v Senátu ale předseda demokratických senátorů Harry Reid prohlásil, že by chtěl dohody s republikány dosáhnout do pondělí. "Když říkám nyní, myslím tím v příštích 48 hodinách," řekl senátor. Podle demokratického senátora Dicka Durbina je cílem dosáhnout dohody mezi oběma stranami v Senátu před tím, než se v pondělí otevřou finanční trhy.

Dohoda by se měla týkat otevření částečně uzavřených federálních úřadů i zvýšení dluhového limitu, kde je limit do čtvrtka.

I kdyby se ale senátorům nakonec podařilo dát dohromady návrh na ukončení rozpočtové krize a zvýšení dluhového stropu, budou potřebovat podporu alespoň části republikánů, aby případné návrhy prošly ve Sněmovně reprezentantů.

Jenomže tato podpora není vůbec jistá. Republikánští poslanci zatím vytrvale odmítali finance odblokovat v naději, že se jim podaří oddálit prezidentovu zdravotní reformu, kterou média překřtila na "Obamacare".

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru