Předstírat, že důležité evropské banky jsou zdravé, anebo raději říci, které z nich zkrachují? Před touto otázkou nyní stojí Evropská centrální banka. Problém je ale v tom, že ať se rozhodne jakkoliv, může to vést k rozpadu eurozóny - a to už v příštím roce.

Zabránit nebezpečnému vývoji mohou jedině evropští politici. Například rychlým vytvořením evropského fondu na podporu bank a pravidel pro jejich záchranu. Čas na to mají zhruba do konce roku. Jenže právě tento týden plány na řešení problémů bank narazily na další nečekané potíže.

Problematické testy

Které banky by mohly ohrozit celou eurozónu, to budou zjišťovat testy Evropské centrální banky AQR (asset-quality review) zkoumající jejich kapitálovou přiměřenost. Začít měly již tento měsíc, ale zatím se jen plánují. Nikdo z odborníků ale nepochybuje, že skončí v příštím roce.

Testy jsou součástí procesu nyní budované evropské bankovní unie, která má prolomit stávající "začarovaný kruh". Ten spojuje dluhy finančních institucí a jednotlivých zemí tak, že pokud stoupnou jedny, vzrostou raketově i druhé, a státy i banky tak mohou rychle dospět až ke krachu.

Cílem testů je co nejdříve zjistit, které banky jsou v problémech, aby se evropské finanční instituce mezi sebou nebály půjčovat jako dosud a poté půjčovaly i firmám - a pomoci problémovým bankám, jejichž pád by ohrozil finanční systém eurozóny. Proto musí být testy přísné. Jinak ztratí svoji důvěryhodnost i Evropská centrální banka a nikdo už neuvěří ani slovům jejího šéfa Maria Draghiho, že udělá všechno pro to, aby zachránil euro. Přitom právě důvěra finančníků v to, že Draghi v případě nouze splní, co slíbil (a pomůže předluženým evropským zemím nákupem jejich dluhopisů), loni fakticky zachránila eurozónu před rozpadem.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Na záchranu bank je třeba sehnat 55 miliard eur do konce letošního podzimu, jinak hrozí rozpad eurozóny. Zabránit tomu mohou jen politici, bohatším zemím v čele s Německem se ale vůbec nelíbí, že by musely dávat své peníze do cizích bank, které si regulátoři špatně pohlídali.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.