Předmětem práva autorského je dílo. Díla rozdělujeme do dvou základních skupin. První skupinou jsou díla literární a jiná umělecká díla. Druhou skupinou jsou díla vědecká, která jsou jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora a jsou vyjádřena v jakékoli objektivně vnímatelné podobě. Literárním dílem je text, tj. strukturovaná a ohraničená jazyková jednotka, která má estetickou funkci. Slovní spojení tedy nemůže být považováno za literární dílo.

Vzhledem k tomu, že slovní spojení „metelesku blesku“ není možno považovat ani za dílo vědecké, zůstává otázkou, zda se jedná o jiné umělecké dílo. Umělecká díla se od starověku dělí na umělecká díla výtvarná, kterými jsou zejména trvalá vizuální umělecká díla (například díla malířství, sochařství, architektury, ale i kinematografie), a umělecká díla múzická či performativní, kde umělec sám vystupuje před publikem (například tanec, zpěv, hudba, divadlo).

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.