Nepojišťujeme pouze export do Ruska. To jsou slova generálního ředitele státní agentury EGAP Jana Procházky. Potvrzují je dosavadní čísla státní exportní kreditní agentury, která naznačují možnost překonat loňský rekord. Čeští vývozci totiž kromě Ruska přicházejí na chuť například i Turecku nebo Ázerbájdžánu. 

Krokem, který by měl podle Procházky pojišťování rizikového exportu do budoucna ještě více usnadnit, je prohloubení spolupráce s komerčními pojišťovnami. EGAP se chce ve větší míře soustředit na dopojišťování zakázek, které komerční hráči hodnotí jako nadlimitní.  

Jaký objem českého exportu jste zatím za letošní rok pojistili?

Už se blížíme padesáti miliardám. Konkrétně jsme pojistili vývoz o objemu 48,3 miliard a to do 39 zemí. Není tudíž pravda, že jde jen o vývoz do Ruska. Jsou mezi tím například i nemocnice v Gabonu nebo pivovary v Etiopii a letadla do Brazílie. Vypadá to zatím dobře a myslím, že bychom mohli vyrovnat čísla za loňský rok, kdy jsme pojistili rekordních 72 miliard.

Zástupci EGAP byli nedávno zvoleni do představenstva Bernské unie. Co to znamená?

Bernská unie slučuje všechny exportní kreditní agentury světa. Utváří strukturu a směr agentur. Po tomto kroku jsme toužili a nyní pro nás znamená, že budeme moci s našimi kolegy z USA, Portugalska, Srí Lanky a Izraele moci ovlivňovat chod exportních agentur. To je důležité pro to, jak bude světová podpora vypadat i jestli bude například český podíl padesát nebo třicet procent.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru