Pokud američtí politici nevyřeší nynější patovou situaci kolem rozpočtu, propadnou se vyspělé země světa do nové recese a mladé tržní ekonomiky výrazně zeslábnou. Řekl to ve čtvrtek generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría.

Americká vláda nemá kvůli sporům v Kongresu od minulého úterý peníze na běžný provoz. Pokračování sporů by mohlo vést až k neschopnosti zvýšit takzvaný dluhový strop, takže by vládě mohly dojít již tento měsíc peníze na splácení dluhů. To by mohlo mít prostřednictvím otřesů na finančních trzích silně nepříznivé dopady na celý svět.

"Pravděpodobnost nezvýšení dluhového stropu stále považujeme za nízkou, ale s tím, jak se uzavření vládních úřadů protahuje, se naše obavy stupňují," uvedl Gurría podle agentury Reuters.

"Pokud se dluhový strop nezvýší, naše výpočty naznačují, že země OECD jako celek to srazí příští rok do recese a rozvíjející se ekonomiky zažijí prudké zpomalení růstu," dodal.

Za "idiotský" a hazardérský už označil vývoj ve Washingtonu i věhlasný investor Warren Buffett, za nepochopitelný exšéf ECB Trichet, za komplikující pak hned několik zástupců Fedu.

Poslední vývoj ve Washingtonu však přinesl ve středu alespoň trošku naděje, že bude mít nepříznivá situace nějaké řešení.

Dočasný dluhový strop

ShutdownRepublikáni totiž zvažují svůj souhlas s alespoň krátkodobým navýšením dluhového stropu, aby tak získali více času pro další jednání o klíčových ekonomických tématech.

To, že Amerika pomalu míří k dohodě, naznačuje i skutečnost, že se prezident Obama ve čtvrtek se zástupci politických oponentů sejde. V Bílém domě s ním promluví dvacet poslanců ze Sněmovny reprezentantů. Na taktice se domlouval se svými demokraty den předtím.

Mluvit by se podle všeho mělo právě o možné krátkodobé dohodě, která by umožnila, aby se život ve Spojených státy opět dostal k normálnímu stavu.

Den, kdy už nebude na dluhy

Ministerstvo financí USA už dříve uvedlo, že v rámci nynějšího dluhového stropu 16,7 bilionu dolarů si nebude moci půjčovat už 17. října.

Pak bude hrozit, že Spojené státy neuhradí splatné závazky. Jednat o zvýšení dluhového stropu se ale zatím prakticky nezačalo, protože v Kongresu se teď vede spor o uvolnění financí pro vládu v novém fiskálním roce.

Vláda má od 1. října kvůli tomu přísun peněz na běžný provoz zablokován a její služby jsou od té doby zčásti přerušené.