Nejrychlejší tempo snižování dluhů u vyspělých zemí zaznamenal Mezinárodní měnový fond. Na tento příznivý trend upornila organizace ve své pololetní zprávě.

Deficity veřejných financí se budou podle MMF příští rok stabilizovat na průměrné úrovni pod 110 procenty hrubého domácího produktu.

Jeho experti ovšem zároveň upozorňují, že nynější úroveň zadlužení je příliš vysoká a fond proto vyzval vlády, aby dluhy snižovaly tak, aby to nepoškozovalo ekonomický růst.

Vysoké veřejné dluhy vystavují ekonomiky riziku ohrožení otřesy na finančních trzích a mohly by podkopat růst, varoval fond. Největší problémy s veřejnými financemi má podle MMF Japonsko, Irsko a Španělsko.

Deficit českých veřejných financí by měl podle zprávy fondu letos a příští rok postupně klesat. V roce 2014 sestoupí na 2,8 procenta HDP z loňských 3,2 procenta.

MMF: Nejhůře je na tom Japonsko

Nejostřejší výtky si fond vyhradil na adresu Japonska, jehož dluh letos dosáhne 243 procent HDP. Tokio stále ještě nezačalo seriózní kroky k jeho snižování, a naopak plánuje další stimulaci ekonomiky veřejnými výdaji.

Vláda teď musí podle MMF vypracovat plán snižování zadluženosti.

Irský dluh, který vznikl za finanční krize převzetím obřích ztrát domácích bank, letos dosáhne 176 procent HDP a příští rok by už měl mírně klesnout. Dluh Španělska rychle roste a v roce 2014 by se měl dostat těsně ke 100 procentům HDP.

MMF však naznačil, že některé evropské země by mohly přistoupit ke zpomalování tempa snižování deficitů, aby nepotlačily počínající ekonomické oživení.

Náměstkyně ředitele oddělení MMF pro veřejné finance Martine Guerguilová poté konkretizovala, že jde hlavně o Španělsko a Francii, které podle fondu už v reformách veřejných financí udělaly značný pokrok.

MMF ve zprávě Fiscal Monitor rovněž poukázal na rostoucí fiskální problémy v mladých tržních ekonomikách, zejména na Blízkém východě a v Severní Africe. K většímu zaměření na veřejné finance vyzval i Indii a Brazílii, kde se dluh k HDP pohybuje pod 70 procenty a pomalu se posunuje na úroveň zadlužení vyspělých zemí.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru