Ve sporu o poplatky za vedení a správu úvěrových či hypotečních účtů se začíná rozpadat představa o rychlé cestě k penězům.

Obvodní soud pro Prahu 4 ve středu projednal první balík 14 případů, které pochází z hromadné iniciativy Poplatkyzpět.cz. 

Hned v prvním projednávaném případu rozhodla soudkyně Lenka Eliášová ve prospěch České spořitelny. Ta tedy nemusí vracet poplatek klientovi zpátky. "Soud má za to, že pokud smlouva byla uzavřena, má být i zachována. A takovýto zásah do autonomie vůle není dle soudu přípustný. Poplatek není v rozporu s dobrými mravy," uvedla k tomu Eliášová.

České spořitelně navíc soudkyně přiznala náklady právního zastoupení, které je povinen uhradit žalobce.

Během středy projednal soud další obdobné případy, za kterými je iniciativa Poplatkyzpět.cz, respektive advokát Petr Toman. Ten na rozhodnutí reagoval s tím, že se obrátí dál na Ústavní soud. 

Soudkyně Lenka Eliášová – která rozhodla ve prospěch České spořitelny – projednala ve středu ještě 13 dalších jednání, v nichž klienti služby Poplatkyzpět.cz žalují Českou spořitelnu, UniCredit Bank a Raiffeisenbank. Podle informací IHNED.cz soud rozhodl také ve prospěch UniCredit Bank a Raiffeisenbank. Proti rozhodnutí se přitom nelze odvolat, neboť se jedná o tzv. bagatelní spor. 

U již zmiňované České spořitelny soud rozhodl v její prospěch celkem třikrát a tři další případy odročil.

Známá advokátní kancelář chybovala. Soud neuznal plné moci, hromadné žaloby stojí - čtěte ZDE

Finanční arbitr otáčí: Česká spořitelna nemusí vracet poplatek za vedení úvěru - čtěte ZDE

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Advokát Toman s rozhodnutím ani odůvodněním soudu nesouhlasí. "Stále se domnívám, že nárok na vrácení neoprávněně účtovaných bankovních poplatků je po právu. V této věci, jakož i v jiných negativně rozhodnutých věcech našich klientů, se obrátíme co nejdříve na Ústavní soud, který bude muset s konečnou platností rozhodnout, zda se český spotřebitel těší stejné ochraně jako spotřebitelé ostatních evropských zemí," uvedl Toman, který službě Poplatkyzpět.cz poskytuje právní poradenství.

Podle zástupců Poplatkyzpět.cz nelze ze středečních rozsudků předvídat další vývoj. Jiní soudci mohou u dalších případů rozhodnout odlišně a ve prospěch klientů bank. 

Ve středu také proběhlo jednání sporu o poplatky u Obvodního soudu pro Prahu 5, kde šlo o žalobu na Hypoteční banku. "Soud proběhl, ale případ byl odročen," uvedla mluvčí Hypoteční banky Marie Mocková. 

Prostřednictvím služby Poplatkyzpět.cz se obrátilo na soudy s žalobami o vrácení údajně neoprávněně účtovaných úvěrových poplatků prvních 35.000 klientů bank. Další desítky tisíc klientů čekají na zkompletování jejich žalob před podáním na soudy.

Iniciativě Poplatkyzpět.cz projevilo důvěru celkem na 350 tisíc nespokojených klientů bank. Služba Poplatkyzpět.cz se snažila s bankami dohodnout na vrácení poplatků jejich klientům, banky ale jednání odmítly.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru