Letos poprvé na Mezinárodní strojírenský veletrh do Brna zavítala thajská delegace.

Kontakty přijelo navazovat celkem deset thajských firem, zejména vyrábějících drobné průmyslové součástky a součástí expozice je také několik thajských asociací zabývajících se zahraničním obchodem.

Situaci přijel zmonitorovat i thajský velvyslanec v České republice Vitavas Srivihok, se kterým vám IHNED.cz přináší krátký rozhovor.

Jaká jsou vaše očekávání od účasti na Mezinárodním strojírenském veletrhu?
Veletrh v Brně je asi vůbec největším v celé východní Evropě a to je prvním důvodem, proč jsme se rozhodli této akce zúčastnit. Rádi bychom s ostatními firmami po celém světě sdíleli informace a spolupracovali a právě tohle je jedno z nejlepších míst, kde začít.

Už spolupracujete i s ostatními zeměmi, nebo jste si pro začátek vybrali cíleně Česko?
Máme kanceláře podporující spolupráci v mnoha zemích po Evropě, ale Česká Republika je jedním z nejdůležitějších kontaktních bodů ve východní Evropě. Stejně jako je Thajsko centrem pevninské jihovýchodní Asie, Brno a Praha v České republice jsou centrem východní Evropy. Rádi bychom propojili naši část Asie s východní Evropou právě skrz Česko - tato myšlenka je součástí strategie, kterou bychom s vámi rádi sdíleli.

Jak byste zhodnotil současné vztahy České republiky a Thajska?
Naše vztahy jsou velmi dobré. Příští rok oslavíme čtyřicetileté výročí oficiální vzájemné ekonomické spolupráce, ale úzce spolupracujeme už tuším více než sto let, od našeho krále Ramy VII..

A jak vidíte naše vztahy v budoucnu?

V budoucnu bychom naší spolupráci s Českou republikou i dalšími zeměmi ve východní Evropě rádi ještě rozšířili. V příštích dvou dnech mám jednání v několika zemích, od Maďarska, přes Slovensko, Polsko a samozřejmě i tady v Česku. Chceme diskutovat a integrovat pracovní plán a strategii.

Myslíte si, že i Česká republika má nějaké výrobky či kvality, které by Thajsku mohla nabídnout?
Ano, určitě. Češi jsou velkými experty v technologiích a inovaci. Jsou taky disciplinovaní a mají systematickou organizaci. Ale i naopak - Češi se mohou naučit hodně od Thajska. Protože Váš kontinent souží ekonomická krize, musíte se koukat za jeho hranici. Česko a celá Evropská Unie musí najít nový trh na novém kontinentě a ten asijský pro ně nabízí velmi dobrou příležitost.

Co se vám v České republice líbí a co vám chybí z Thajska?
Nic mi nechybí. V minulém roce zvolili Češi Thajsko jedničkou mezi turistickými destinacemi a také naopak - pro Thajce je Praha mezi třemi top městy, do kterých se rádi vrací a já osobně to vidím stejně.

Jaké hlavní bariéry vidíte ve spolupráci mezi Čechy a Thajci?
Myslím, že tou největší překážkou je jazyk. Čeština je jeden z nejobtížnějších jazyků světa, to všichni ví. Ale jazyk by neměl být překážkou byznysu, proto my máme všudypřítomné velmi dobré překladatele, abychom s vámi mohli plnohodnotně spolupracovat.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru